Reklama
Reklama

Wszyscy czekają na owoce, mało kto wie, że jadalne są również kwiaty. Smakują doskonale

Kiedy myślimy o cukinii, często wyobrażamy sobie jej soczyste, zielone owoce, które królują na letnich grillach i w warzywnych sałatkach. Jednak w cieniu tych popularnych plonów kryje się nieodkryty przysmak – kwiaty cukinii. Są nie tylko pięknym dodatkiem na talerzu, ale także wyjątkowym smakołykiem, który zaskakuje swoją subtelnością i wszechstronnością. Sprawdź, co można zrobić z kwiatów cukinii i dlaczego warto włączyć je do diety.

Kwiaty cukinii są bogate w antyoksydanty, które pomagają w ochronie organizmu przed stresem oksydacyjnym. Zawierają również witaminę C oraz błonnik, który wspiera pracę jelit i przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi.

Jak przygotować kwiaty cukinii do spożycia? Kiedy je zbierać?

Kwiaty cukinii wyrastają na przełomie maja i czerwca i rosną aż do sierpnia, a czasami nawet do października. Można je zrywać, gdy kielichy kwiatów się otworzą. Warto również wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje kwiatów cukinii - męskie i żeńskie. Obydwa są jadalne i smakują niemalże identycznie. Męskie kwiaty nie mają słupków, ale znajdziemy w nich pręciki pokryte pyłkiem. Natomiast kwiaty żeńskie są połączone z małą, młodą cukinią.

Kwiaty cukinii charakteryzują się niezwykłą delikatnością, dlatego wiele osób nie zaleca ich mycia, a jedynie ostrożne oczyszczenie, np. za pomocą pędzelka. Można je również zanurzyć w wodzie na bardzo krótką chwilę, ale musimy to robić bardzo ostrożnie.

Z kwiatów męskich należy odciąć długie łodyżki, najlepiej przy użyciu nożyczek. Natomiast ze środka usuwamy pręciki - w tym celu wystarczy przechylić kwiaty, a same pręciki wyciąć lub wykręcić palcami. Później można je usmażyć lub spożyć od razu w surowej wersji.

Co zrobić z kwiatów cukinii?

Grillować można nie tylko owoce cukinii, ale również jej kwiaty. Wystarczy, że skropisz je oliwą z oliwek i posolisz, a odwdzięczą się słodkim, nieco miodowym smakiem.

Kwiaty cukinii smaży się zarówno solo, jak i z różnymi nadzieniami. Popularne opcje to ser ricotta, mozzarella lub ser kremowy, często połączone z ziołami, anchois lub oliwkami. Ale możesz też bardziej poeksperymentować i przygotować farsz mięsny, ryżowy lub warzywny. Kwiaty cukinii sprawdzą się także jako dodatek do tarty, pizzy, sałatek, omletu lub risotto.

Zobacz również: Wystarczy cukinia i twaróg. Szybki obiad dla całej rodziny

Jednym z najbardziej znanych i lubianych przepisów są kwiaty cukinii w tempurze. Co w rezultacie oznacza, że są smażone w cieście naleśnikowym na bazie wody. Nadaje im to wyjątkowej chrupkości i złocistego koloru.

Gdzie kupić kwiaty cukinii?

W sezonie, gdy cukinie są w pełni dojrzewania, kwiaty cukinii można znaleźć praktycznie na każdym kroku na lokalnych targowiskach i bazarach. Oprócz tego w sklepach specjalizujących się w zdrowej żywności często dostępne są produkty ekologiczne i sezonowe. Tam również warto poszukać kwiatów cukinii, a także jadalnych kwiatów bzu czy fiołków.

Jeśli nie masz możliwości udać się na lokalny targ, możesz zamówić kwiaty cukinii przez internet. Wiele sklepów online oferuje świeże kwiaty, które są dostarczane bezpośrednio do klienta.

Jak przechowywać kwiaty cukinii?

Jeśli masz dostęp do świeżych kwiatów cukinii, zwróć uwagę na sposób ich przechowywania. Najlepiej umieścić je w chłodnym miejscu, takim jak piwnica, garaż lub lodówka. Temperatura powinna wynosić pomiędzy 10 a 15 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kwiatów na talerzu z wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Kwiatami cukinii możesz cieszyć się także poza sezonem, jednak w tym celu musisz je zamrozić. Najpierw je oczyść i pokrój na kawałki, a następnie wrzuć do wrzącej wody. Następnie po upływie kilku minut schłodź kwiaty cukinii w zimnej wodzie. Później umieść je w plastikowych pojemnikach, odpowiednio oznacz i włóż do zamrażalnika.

Innym sposób na przechowywanie kwiatów cukinii to konserwacja w słoikach. Po oczyszczeniu należy pokroić je w plasterki, umieścić w sterylnych słoikach i zalać wodą lub solanką.

Pamiętaj, że świeże kwiaty cukinii najlepiej spożywać w ciągu kilku dni od zebrania. Dzięki tym metodom możesz cieszyć się ich smakiem i aromatem nawet po sezonie.

Zobacz też:

​Owocowe ciasto bez pieczenia. Przygotujesz je nawet na ostatnią chwilę

Placuszki z borówkami są puszyste, jak chmurka. Wystarczy jedna rzecz, by nie opadały

Większość osób myśli, że są niedojrzałe. Smakują obłędnie i są pełne witamin

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | zdrowe żywienie | warzywa