To najzdrowsza kawa, a mało kto wie o jej istnieniu
Zielona kawa to idealny zamiennik nie tylko dla popularnej "małej czarnej", ale także niezdrowej kawy rozpuszczalnej. Swoją nazwę zawdzięcza odcieniowi, który bierze się z niecodziennej obróbki ziaren kawowca. Tych nie poddaje się paleniu, a jedynie usuwa się ich skórkę oraz miąższ. Niewiele osób wie, że to najzdrowsza kawa, a my sprawdzamy, jakie właściwości ma zielona kawa i kto powinien po nią sięgać.
Zielona kawa to napój niezwykle popularny na Półwyspie Arabskim. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa w Europie, szczególnie ze względu na nietypowy kolor. Zielona kawa w smaku jest zdecydowanie łagodniejsza. Ma również nieco inny aromat w porównaniu z czarną. Jakie jeszcze właściwości ma zielona kawa?
Zielona kawa posiada kwas chlorogenowy. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że to jeden z silnych przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed nowotworami. Kwas wspomaga redukcję wolnych rodników, a tym samym zmniejsza stres oksydacyjny. Dodatkowo dzięki temu niezwykłemu składnikowi zielona kawa może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania glukozy do krwi, a także zwiększania wrażliwości komórek na insulinę.
Zielona kawa dzięki przeciwutleniaczowi może spowalniać procesy starzeniowe komórek . Jednocześnie wpływa to na zdrowszy wygląd skóry. Na co pomaga zielona kawa? Trudno nie wspomnieć o ogromie składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B. Zawiera również minerały takie jak potas, sód, miedź, fosfor czy żelazo, polifenole oraz kofeinę.
Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że wszystko w nadmiarze szkodzi, nawet zieloną kawę należy spożywać w ograniczonej ilości. Podobnie jak klasyczna czarna kawa, także jej zielona wersja zawiera kofeinę. Jej zbyt wysokie stężenie w organizmie może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Mowa tu o bólu głowy, kołataniu serca czy wahaniu ciśnienia.
Ile razy dziennie można pić zieloną kawę? Zawartość kofeiny w kawie zielonej jest zbliżona do kawy prażonej, dlatego nie należy przekraczać 2-3 filiżanek napoju dziennie. Na skutki uboczne picia zielonej kawy powinny uważać osoby biorące leki na cukrzycę. Zielona kawa hamuje wchłanianie glukozy do krwi, przez co w połączeniu z lekami na cukrzycę może doprowadzić do hipoglikemii.
Wspomniany wcześniej kwas chlorogenowy może przyczyniać się do przyspieszenia redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego też zielona kawa może skutecznie pomóc w walce z nadmiarem kilogramów. Jak stosować napój na odchudzanie? Przede wszystkim warto pić zieloną kawę bez cukru i bez dodatków.
Zielona kawa pomoże przy odchudzaniu, kiedy zostanie wpisana do codziennego jadłospisu. Co zrozumiałe, sam napój nie jest magiczny, dlatego trzeba również pamiętać, że najlepsze efekty odchudzające uzyska się, stosując zbilansowaną dietę. Dobrze również zadbać o aktywność fizyczną i utrzymywanie lekkiego deficytu kalorycznego.
Zobacz też:
Zrób do kanapek zamiast pasty jajecznej. W PRL-u wszyscy się nią zajadali
Nie tylko ogórki. Te warzywa i owoce również można kisić
Moja babcia robiła je na każdą imprezę. Cała rodzina prosiła o dokładkę