Reklama
Reklama

​Pijesz kawę na pusty żołądek? Sprawdź, co sądzi o tym lekarz

Rozpuszczalna, sypana czy z ekspresu, bez względu na sposób przygotowania kawa jest fundamentalnym elementem dnia większości osób. Co więcej, oprócz walorów smakowych i aromatycznych, jest także niezwykle zdrowa. Warto jednak wiedzieć, czy picie kawy na pusty żołądek nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Dane mówią jasno — Polska to kraj kawoszy. INSE Research wskazuje, że ponad 80 proc. Polaków pije kawę "regularnie", a aż 60 proc. — codziennie.

Zdrowotne właściwości kawy

Główny składnik kawy, czyli kofeina, działa stymulująco, a także poprawia koncentrację. Ponadto w czarnym napoju zawarte są antyoksydanty, które pomogą w zwalczaniu wolnych rodników. Regularne spożywanie kawy może pomóc obniżyć ryzyko takich chorób jak cukrzyca typu II czy też choroby serca. Warto pamiętać o tym, by nie pić kawy bezpośrednio przed snem. Szczególnie dotyczy to osób, które mają problemy z zasypianiem. W takim przypadku działanie stymulujące sprawi, że przez kolejne godziny nasz organizm nie będzie chciał zasnąć, a rano możemy mieć kłopoty ze wstaniem.

Czarny napój jest również sprzymierzeńcem osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Zawarta w niej kofeina przyspiesza metabolizm, co sprawi, że organizm szybciej spali kalorie. Dodatkowo kawa będzie świetną przedtreningówką — pobudzi organizm do działania i zapewni energię podczas całego treningu.

Czy można pić kawę na pusty żołądek?

Co jakiś czas swoje zdanie w opinii publicznej mocno akcentują przeciwnicy kawy. W epoce mediów społecznościowych stało się to jeszcze łatwiejsze. Natomiast najbardziej polaryzującym polem bitwy jest odwieczne pytanie: czy kawę można pić na pusty żołądek? Z uwagi na fakt, że badania na ten temat prowadzone są od lat 70. XX wieku, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości.

O braku silnego powiązania kawy z problemami trawiennymi informowali naukowcy z Instytutu Farmacji na Uniwersytecie w Lipsku. Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne twierdzi, że żołądek wytrzymuje czynniki o wiele bardziej drażniące, niż kawa na czczo. Szef Baylor University Medical Center w Dallas uważa, iż nie ma istotnych korelacji pomiędzy wrzodami w żołądku czy jelicie a spożywaniem kawy. Doktor Trisha Pasricha z Massachusetts General Hospital zauważa, że kawa na pusty żołądek nie jest szkodliwa dla osób, które nie mają problemów żołądkowych.

Warto jednak obserwować swój organizm. Jak podaje dr Pasricha zgagę po spożyciu kawy na czczo może zredukować dodanie mleka do kawy, które zneutralizuje jej kwaśny odczyn. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla osób z choćby małą nietolerancją laktozy, gdyż spożycie kawy z mlekiem w ich przypadku najpewniej skończy się biegunką. Złe samopoczucie po kawie, a wraz z nim ból brzucha i biegunka może się także wiązać z zespołem jelita drażliwego (IBS).

Jak najlepiej przygotować kawę?

Najlepszym sposobem na przygotowanie kawy w domu jest ten, który... najbardziej nam smakuje! Do wyboru mamy zwykłe zalewanie kawy wrzątkiem (sypanej lub rozpuszczalnej) czy też wykorzystanie ekspresu ciśnieniowego lub przelewowego. Warto również pamiętać, że dużą rolę w całym procesie odgrywa jakość samej kawy. W większości przypadków na opakowaniach, szczególnie kawy ziarnistej, mamy podaną kwaskowatość oraz intensywność. Dobierzmy te elementy do swojego gustu i smaku, a następnie cieszmy się doznaniami aromatyczno-smakowymi bez względu na porę dnia.

Zobacz też:

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

Po remoncie został ci styropian? Sprawdź, gdzie należy go wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie