Ten sos grzybowy nie ma sobie równych. Wszyscy proszą mnie o dokładkę
Myślisz, że idealny przepis na sos grzybowy nie istnieje? Już niedługo przekonasz się, że jednak tak! Przygotuj go według starej receptury, która na pewno cię nie zawiedzie. Jest banalnie prosta, a odkąd z niej korzystam, wszyscy domownicy proszą mnie o dokładkę. Gdy spróbujesz, na pewno sam stwierdzisz, że nie ma sobie równych.
Zastanawiasz się, jak zrobić sos grzybowy, który posmakuje wszystkim domownikom? Nie zwlekaj długo, bo w polskich lasach znajdziesz teraz wiele pysznych gatunków, z których możesz przygotować wspaniałe farsze czy zupy.
Podgrzybki, prawdziwki czy kurki zachwycają smakiem, ale to nie one smakują najlepiej. Jakie grzyby do sosu grzybowego w lipcu okażą się idealne? Ten przepis na pewno cię nie zawiedzie.
Może cię zainteresować: Kawa mrożona z najmodniejszym dodatkiem sezonu. Smaczniejsza, niż w kawiarni
Najlepsze grzyby do sosu grzybowego to... koźlarze. W Polsce warto szukać ich szczególnie w lasach liściastych i mieszanych - pod brzozami. Czasami rosną również pod dębami i bukami.
Możesz pomieszać je z maślakami, aby nadać sosowi przyjemnej, gładkiej konsystencji. Dzięki temu będzie jeszcze smaczniejszy! Znajdziesz je w lasach iglastych, przede wszystkim pod sosnami.
Przygotowanie sosu grzybowego nie jest trudne. Podstawą jest udane grzybobranie. Jeśli zbierzesz pełny koszyk ilość leśnych owoców, będziesz potrzebował już tylko paru tanich składników ze sklepu spożywczego.
Składniki na sos grzybowy:
- grzyby - najlepiej koźlarze i maślaki - 500 g
- cebula - 1 duża sztuka
- bulion/ rosół - 1 litr
- mąka
- śmietana 18 proc.
- ziele angielskie - 2/3 sztuki
- liście laurowe - 2/3 sztuki
- gałka muszkatołowa - szczypta do smaku
- sól pieprz - wedle uznania
Czytaj również: Wygładza i napina skórę lepiej, niż drogie kremy. W PRL-u piły go nasze mamy
Jak zrobić sos grzybowy? Zacznij od dokładnego oczyszczenia koźlarzy z zabrudzeń. Później pokrój je na kawałki i wrzuć do garnka. Zalej grzyby bulionem, dodaj ziele angielskie i liście laurowe.
Gotuj sos grzybowy na wolnym ogniu do momentu, aż zaczną opadać na dno. W międzyczasie podsmaż cebulę na maśle, dodaj ją do grzybów i dopraw danie. Odlej 3-4 chochelki wywaru, wymieszaj je ze śmietaną i 2 łyżkami mąki.
Odłożoną część w nowej formie wlej ponownie do garnka, cały czas mieszając. Po 6-8 minutach sos grzybowy gotowania będzie gotowy. Możesz go podawać z kluskami śląskimi, kopytkami lub ziemniakami.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki