Ten owoc to skarbnica zdrowia. Smakuje obłędnie, a Polacy traktują go jak ozdobę
Ten egzotyczny owoc w Polsce znajduje zastosowanie przede wszystkim jako dekoracja posiłków. Kucharze doceniają jego walory estetyczne, jednak prawie nie jada się go solo, a jest naprawdę smaczny, ma wiele witamin i składników odżywczych. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy Ameryki Południowej, gdzie od setek lat uważa się go za skarbnicę zdrowia.
Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana) to egzotyczna roślina, która znana jest także jako: rodzynek brazylijski, złota jagoda czy wiśnia peruwiańska. Jej owoce w Polsce wykorzystuje się głównie do dekoracji deserów, sałatek, a niekiedy również wykwintnych dań obiadowych.
Tak naprawdę jednak warto docenić nie tylko ich walory estetyczne. Na docenienie zasługują bowiem przede wszystkim smak i cenne właściwości miechunki peruwiańskiej. To jeden z najzdrowszych owoców, ale mało kto zdaje sobie z tego sprawę.
Miechunka peruwiańska pochodzi z Ameryki Południowej, przede wszystkim z terenów Peru i Chile. Dziś jednak jej uprawa popularna jest także w takich krajach jak: Kolumbia, Indie czy Nowa Zelandia.
To półkrzew osiągający do 1,5 metra wysokości, którego największym atutem są oczywiście owoce - intensywnie żółte, okrągłe, o średnicy około 2 cm. Są one pozamykane w charakterystycznych dla tego gatunku, "papierowych" kielichach. Mają one chronić miechunkę przed atakami szkodników i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Może cię zainteresować: W PRL-u jedli ją wszyscy. Mało kto wie, że opóźnia starzenie się
Miechunka peruwiańska to owoc, który warto na stałe włączyć do swojej diety m.in. z uwagi na pokaźną ilość witaminy C, którą zawiera. To cenna informacja szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy układ odpornościowy potrzebuje wsparcia.
O jej cennych właściwościach rozpisywano się m.in. na łamach "Open Agriculture". Miechunka peruwiańska zawiera jedynie 53 kcal w 100 g, a dostarcza organizmowi także: wapnia, żelaza czy fosforu.
Oprócz tego w jej składzie znajdziesz także witaminę A, która chroni oczy, sycący błonnik odżywczy czy naturalne antyoksydanty (m.in. polifenole i karotenoidy) spowalniające starzenie się.
Czytaj również: Moja babcia często robiła pierogi z tym farszem. Są lepsze niż ruskie
Zastanawiasz się, jak smakuje miechunka oraz, jak można użyć jej w kuchni? Tak naprawdę jest to owoc o uniwersalnym, zbilansowanym smaku, który łączy słodycz z delikatną kwasowością. Niektórzy porównują ją do połączenia ananasa i słodkiego pomidora.
Ta nietypowa kombinacja smaków sprawia, że pasuje zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Świetnie komponuje się z sałatkami z zielonymi liśćmi, serem feta i awokado. Można nią udekorować sorbety, tradycyjne lody i tarty. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie z miechunki konfitury, dżemu, soku typu smoothie albo sosu.
Zobacz też:
Każda szklanka to bomba witaminowa. Zrób z tego przepisu, a zima minie bez chorób
Te drożdżówki są jeszcze lepsze, niż cynamonki. Robię je co weekend
W PRL-u wszyscy zajadali się tymi słodyczami. Zrobisz je z 3 składników