Reklama
Reklama

Taką kiszoną kapustę robiła moja babcia. Nigdy nie była gorzka

Zamiast wydawać pieniądze na kapustę kiszoną ze sklepu, przygotuj ją samodzielnie. Dzięki temu, że wybierzesz dodatki i doprawisz ją wedle własnego uznania, na pewno będzie miała dobry smak. A jeżeli obawiasz się, że popełnisz błąd, przez który smak kapusty kiszonej będzie pozostawiał wiele do życzenia, stosuj kilka prostych zasad. Oto babciny sposób na idealną kapustę kiszoną.

Domowe soki, dżemy i ogórki w słoiku jesienią robi wielu Polaków, ale te same osoby często boją się przygotować samodzielnie kapustę kiszoną. Nie ma się czemu dziwić, bo dość łatwo ją zepsuć. 

Jeżeli ty również obawiasz się, że twoja własna kapusta kiszona może wyjść zbyt gorzka, albo potwornie kwaśna, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Przygotowując kapustę kiszoną w domu, zawsze kieruj się tymi prostymi babcinymi radami, a na pewno jej smak cię nie rozczaruje. 

Pamiętaj o tym, przygotowując kapustę kiszoną. To podstawa dobrego smaku

Wielu Polaków myśli, że podstawą dobrej kapusty kiszonej jest wybór odpowiedniego naczynia, do jej przechowywania. To nieprawda. Tak naprawdę w tym celu równie dobrze, jak drewniane i kamionkowe czy kamionkowe beczki sprawdzą się również tradycyjne szklane słoje. Istotne jest jedynie to, aby były one pojemne oraz praktyczne. 

O wiele ważniejsze, niż samo naczynie jest miejsce, w którym przechowujesz kapustę kiszoną. Większość babć dobrze wie, że powinno być ono chłodne i zacienione. Idealnie, jeżeli temperatura tam oscyluje w granicach 6 stopni Celsjusza. 

Sprawdź: 1 listopada połóż kapustę na grobie. Postoi tam aż do wczesnej wiosny

Jakie przyprawy dodać do kapusty kiszonej? Wsyp je, a będzie idealna

Pamiętaj, że podstawą smaku dobrej kapusty kiszonej, poza samą kapustą, są również przyprawy. Oczywiście w słoju nie może zabraknąć soli, która wspiera procesy fermentacyjne. 

A poza nią, produkt możesz również urozmaicić takimi przyprawami jak: 

  • liście laurowe
  • ziele angielskie
  • koper
  • czosnek
  • kminek
  • pieprz
  • majeranek
  • jałowiec
  • papryczka chilli, (jeśli zależy ci na pikantnym smaku)

Czytaj również: W PRL-u ciotki i babcie piły ją na potęgę. Obniża cholesterol i pomaga zachować linię

To przez to kapusta kiszona wychodzi niedobra. Tych błędów wystrzegaj się jak ognia

Kapusta kiszona często wychodzi niedobra przez nieprawidłowe przebijanie. Najlepiej wykonać je po 3 dniach, gdy w naczyniu zdąży zwiększyć się już jej objętość. Po prostu zdejmij wieczko i wbij koniec długiej łyżki, aby pozbyć się nadmiaru zgromadzonych gazów. Pamiętaj, by od tego dnia ugniatać już kapustę kiszoną wyparzonym narzędziem. 

Jeżeli pomimo tego smak kapusty kiszonej wciąż jest dla ciebie nie do zniesienia, to być może przesadziłeś z solą, (która psuje smak i hamuje proces fermentacji). Mogłeś również popełnić poważny błąd na samym początku, myjąc surową kapustę w ciepłej wodzie. 

Zobacz też:

Moja babcia wie, jak zagęścić dżem. Nie chodzi o dodatki, lecz o sposób gotowania

Jedziesz w Bieszczady? Koniecznie spróbuj tych lokalnych przysmaków

Zrób zamiast jagodzianek. Przysmak z PRL-u będziesz jeść przez cały rok

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | przetwory