Świąteczny karp ma zapach mułu? Zrób to przed smażeniem, a problem zniknie na zawsze
Trudno wyobrazić sobie polskie święta bez wigilijnego karpia na stole. Jeżeli dotąd nie przepadałeś za jedzeniem tej słodkowodnej ryby z uwagi na charakterystyczny zapach mułu, który jej towarzyszy, w tym roku masz szansę na nowo się do niej przekonać. Za chwilę poznasz bowiem banalny trik, dzięki któremu rozwiążesz uciążliwy problem raz na zawsze. Tak najprościej "odmulisz" karpia, a jednocześnie sprawisz, że będzie delikatny i smaczny.
Na tradycyjnym świątecznym stole nie może zabraknąć świątecznego karpia. To zdecydowanie najpopularniejsza ryba, która w Wigilię gości na talerzach w polskich domach. Niektórzy jednak świadomie rezygnują z jej jedzenia, ponieważ nie są w stanie znieść charakterystycznego "mułowatego" zapachu tego mięsa.
Jeśli ciebie również dotyczy ten problem, spróbuj dać sobie jeszcze jedną szansę. W tym roku koniecznie wymocz karpia w tym produkcie, a będzie delikatny, smaczny i przede wszystkim, nie będzie odrzucał cię aromatem.
Ilu ludzi, tyle różnych metod, by pozbyć się zapachu mułu z karpia, a przy okazji nadać rybie unikalnego smaku. W zależności od własnych preferencji wypróbuj więc ten sposób, który najbardziej cię przekonuje i odpowiada twoim preferencjom smakowym.
- Moczenie w kilku wodach
Wymoczenie ryby w kilku wodach to najprostszy i najpopularniejszy sposób, aby załagodzić jej muli zapach. Niektórzy wrzucają karpia na kilka godzin do miski z samą wodą, a inni dodają do niego również sól, aby przy okazji nieco podkręcić jego smak.
- Marynata z octu i cytryny
Ten sposób jest uznawany za bardzo skuteczny. Zalewa z wody, octu i cytryny wzbogaci smak, a przy okazji wyciągnie mułowaty zapach z karpia, który po 10-12 godzinach w takiej marynacie będzie już praktycznie niewyczuwalny. Opcjonalnie można również obłożyć karpia plastrami cytryny lub wymarynować go w w aromatycznych ziołach.
Może cię zainteresować: Nie mocz śledzi w wodzie. Ten sposób sprawi, że będą miękkie i chrupiące
- Moczenie w mleku
Również skuteczna metoda, by szybko pozbyć się zapachu mułu z karpia. Do marynowania ryby w mleku najbardziej polecane jest mleko o zawartości minimum 3,2% tłuszczu, które lekko osłodzi smak mięsa i doda mu delikatności. Wystarczy wymoczyć w ten sposób rybę przez noc, a później rybę można już normalnie smażyć, gotować lub piec wedle uznania.
Możesz również wymoczyć karpia według własnego uznania, np. zanurzając w maślance z kilkoma plastrami cebuli lub czosnku na 3 godziny. Po maślanej kąpieli, rybę po prostu osusz, lekko osól i ponownie zanurz na 2 godziny. Tym razem w wodzie, a na zawsze zapomnisz o zapachu mułu.
Czytaj również: Anna Starmach już teraz robi zakwas na barszcz wigilijny. Stawia na nietypowy dodatek
Zobacz też:
Piernik z przepisu siostry Anastazji po prostu rozpływa się w ustach. Najlepszy na święta
Wyjmowanie ości z tej ryby to pestka. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą
Polacy wlewają go na patelnię litrami. Nie wiedzą, że nie nadaje się do smażenia