Słodka alternatywa dla sernika i makowca. W mig znika ze świątecznego stołu
W okresie świątecznym stoimy przed trudnym wyborem, jakie ciasto wybrać na wigilijny stół. Osoby, które lubią niekonwencjonalne rozwiązania, powinny zdecydować się na makowca w cieście piernikowym. Ciasto wykorzystuje zalety obu popularnych aromatycznych wypieków, przez co zasmakuje każdemu. Sprawdź, jak je przygotować, jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich.
Połączenie makowca i piernika to interesująca propozycja dla osób, które nie wyobrażają sobie zrezygnowania z kultowych ciast na wigilijnym stole. To unikatowe połączenie zasmakuje nawet najbardziej wymagającym smakoszom, a podczas pieczenia dom wypełni się pięknym zapachem korzennych przypraw. Sprawdź, w jaki sposób możesz je przygotować.
- 500 g maku
- 1 szklanka cukru
- 100 g masła
- 1 łyżka miodu
- 2 białka
- 0,5 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 3 jabłka
- Garść ulubionych bakalii
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 0,5 szklanki cukru
- 100 g masła
- 1 jajko
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
Przygotowanie ciasta na makowca zaczynamy od roztopienia masła. W dużej misce mieszamy je z mąką. Następnie wsypujemy cukier, wbijamy jajko i dodajemy przyprawę do piernika i proszek do pieczenia. Na końcu dodajemy miód. Ręcznie wyrabiamy ciasto do momentu, aż składniki będą dokładnie połączone.
Następnie przechodzimy do przygotowania masy makowej. Mak zalewamy dwoma szklankami wrzątku i odstawiamy na min. 30 minut. Po tym czasie do masy wlewamy roztopione masło, wsypujemy cukier, mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia oraz dodajemy miód. Dodajemy również bakalie oraz pokrojone w kostkę i obrane ze skórki jabłka i mieszamy składniki ze sobą. Na końcu ubijamy 2 białka w osobnej misce na sztywną pianę i ostrożnie mieszamy je z resztą masy.
Nastawiamy piekarnik na 170 st. C na tryb góra dół. Ponownie wyrabiamy masę na ciasto. Blaszkę o rozmiarach 27 × 17 cm, wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy na nim równomiernie ciasto. Następnie rozprowadzamy na nim masę makową. Wkładamy blaszkę do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 60 minut. Po upieczeniu możemy posypać je startą czekoladą, cukrem pudrem lub oblać je polewą czekoladową.
Zobacz też:
Przysmak kawalera jest idealny do czyszczenia lodówki. Wystarczy go nie przypalić
To najlepszy krem do ciasta marchewkowego. Smakuje jak z cukierni
Gulasz wychodzi twardy i żylasty? Popełniasz ten banalny błąd