Reklama
Reklama

Sekret Włochów na szczupłą sylwetkę. Włącz ten produkt do diety, a kilogramy szybko zaczną spadać w dół

Włosi dodają do wielu dań ocet balsamiczny, który nie jest aż tak popularny w Polsce. Oprócz nadawania walorów smakowych różnym potrawom, ma także szereg właściwości zdrowotnych. Przykładowo może pomóc w procesie odchudzania, dlatego warto włączyć go do codziennego jadłospisu.

Ocet balsamiczny pochodzi z Modeny i jest produktem, który króluje we włoskiej kuchni. Ma ciemnobrązową barwę i ostro-kwaśny smak. Powstaje w wyniku długiej fermentacji moszczu winogronowego i karmelu. Z jakimi daniami warto go łączyć? Jak działa na nasze zdrowie? Sprawdź już teraz. 

Do jakich dań dodać ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny ma uniwersalne zastosowanie w kuchni. Do jakich dań możemy go dodać?

  • Sosy i dressingi do sałatek - nada każdej sałatce wyjątkowego aromatu;
  • Marynata do mięs - skutecznie zmiękczy mięso, zmieniając jego smak na bardziej wyraźny;
  • Owocowe desery - wspaniale smakuje w połączeniu ze słodkimi owocami.

Właściwości zdrowotne octu balsamicznego

Ocet balsamiczny zawiera cenne składniki dla naszego organizmu. Wspomagają one pracę układu pokarmowego i przyspieszają metabolizm. Polifenole są odpowiedzialne za wzmaganie aktywności pepsyny, będącej enzymem rozkładającym białka. Z kolei bakterie kwasu octowego regulują mikroflorę jelitową. 

Ten włoski produkt pomaga zatem zrzucić zbędne kilogramy, oczywiście przy odpowiednio zbilansowanej diecie. Jedna łyżka octu ma jedynie 7 kalorii. Mimo że jest niskokaloryczny, to zapewnia uczucie sytości na długi czas. Dodatkowo usuwa toksyny z organizmu.

Regularne spożywanie octu balsamicznego chroni przed miażdżycą. To wszystko dzięki polifenolom hamującym proces utleniania cholesterolu LDL. Ponadto produkt ten reguluje poziom glukozy, zwiększając wrażliwość komórek na insulinę. Właśnie dlatego może być używany przez diabetyków lub osoby ze stanem przedcukrzycowym. 

Pamiętajmy jednak o umiarze w dodawaniu do dań octu balsamicznego. Dziennie możemy spożyć maksymalnie 2 łyżki tego produktu. Większe ilości mogą spowodować podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego oraz zwiększenie ryzyka wrzodów. 

Zobacz też:

Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!

Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru

Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta | zdrowe odżywianie