Reklama
Reklama

Naleśniki bez mąki? Zastąp ją tym, a wyjdą jeszcze smaczniejsze

Mąka, szczególnie pszenna, to produkt, który wielu musi wyeliminować z diety. Niektórzy chcą ją ograniczyć, dlatego też warto wypróbować przepisy na tradycyjne dania, takie jak naleśniki, bez tego składnika. Tego typu pyszności przypadną do gustu zarówno maluchom, jak i dorosłym. Co więcej, mogą one idealnie sprawdzić się w przypadku osób nietolerujących glutenu lub chorujących na celiakie. Jak zrobić naleśniki bez mąki?

Naleśniki to danie, które skradło serce zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Można je podawać na słodko z dżemem, owocami, czekoladą czy też serem. Idealnie odnajdują się z mięsami czy też szpinakiem. Ta różnorodność sprawia, że często goszczą w diecie. Jednak te najbardziej klasyczne na bazie mąki pszennej nie są dobre dla wszystkich. Oczywiście tę mąkę można zastąpić bezglutenową np. ryżową, jednak wtedy wychodzą one bardziej zbite i cięższe, zamiast tego warto użyć produktu, który nie jest typową mąką. 

Naleśniki bez mąki? Warto spróbować 

Większość babć przygotowywała naleśniki z mąki pszennej, jajek, mleka, szczyty soli i cukru oraz oleju. Obecnie istnieje wiele przepisów, które modyfikują tę klasyczną recepturę, chociaż wykorzystanie wody gazowanej, które sprawia, że placki są delikatniejsze i cieńsze. Często odchodzi się także od oleju — współczesne patelnie pozwalają na smażenie placków bez tego składnika i obawy o przyczepienie się ciasta do powierzchni. Można również spotkać się z poleceniami dodania proszku do pieczenia czy też sody oczyszczonej w przypadku przepisów bezglutenowych. 

Jedną z najciekawszych kombinacji na temat naleśników jest użycie budyniu zamiast mąki. Budyń bazuje na produktach bezglutenowych — jednak często może zawierać ich śladowe ilości. W przypadku konieczności wyeliminowania tego składnika warto sięgać po typowo bezglutenowe wersje, które są dostępne w większości sklepów. 

Sprawdź także: To ciasto było hitem PRL-u. Teraz udoskonalony przepis jest jeszcze lepszy

Naleśniki budyniowe — przepis 

Waniliowy a może śmietankowy? Do tego przepisu możesz użyć ulubionego budyniu. Placki wyjdą sprężyste, delikatne i pyszne. Jednak pamiętaj, aby dobrze wymieszać ciasto i nie nalewać go zbyt dużo na patelnie. Naleśniki budyniowe można podawać zarówno na słodko, jak i wytrawnie w zależności od gustu. To delikatniejsza wersja, która posmakuje maluchom. Do przygotowania ok. 12 sztuk naleśników potrzebujesz: 

  • dwa standardowe budynie (opakowania po 40 g) 
  • dwa małe jajka lub jedno duże, 
  • 375 ml mleka, 
  • szczypta cukru, 
  • 30 ml oleju. 

Wszystkie składniki umieść w misce i połącz na gładką masę za pomocą ubijaczki lub miksera. Rozgrzej patelnię do naleśników, jeśli nie masz takiej, to możesz użyć zwykłej mniejszej patelni. Ciasto podziel na 12 części. W przypadku małej chochelki (100 ml) napełnij ją mniej więcej w 1/3 i wylej zawartość na rozgrzaną patelnię. Naleśniki należy smażyć po dwóch stronach na złoty kolor. Usmażone można podawać według uznania. 

Zobacz też:

Zamiast do kawy, wrzucam trochę do pomidorowej. Smakuje lepiej niż u mamy

Zetrzyj i dodaj do mielonych. Wyjdą soczyste i lekkie, jak chmurka

To prawdziwa bomba witaminowa. W Azji jedzą ją codziennie i nie chorują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepis | szybkie dania | obiady domowe