Reklama
Reklama

Najlepszy przepis na świąteczne pierniczki. Będą aromatyczne i miękkie

Pierniki są kojarzone z Toruniem oraz świętami Bożego Narodzenia. Są stałym elementem polskiej tradycji. Wyróżniają się miodowo-korzennym smakiem. Z jakiego przepisu przygotować ten przysmak, żeby był aromatyczny i miękki?

Boże Narodzenie w większości polskich domów nie może obyć się bez piernika na stole. Dotyczy to zarówno ciast, jak i ciasteczek. Właśnie na tej drugiej formie słodkiego przysmaku skupia się teraz uwaga wielu osób. To dlatego, że właśnie teraz powinno zostać przygotowane ciasto, aby zdążyć z wypiekiem na święta.

Przepis na pyszne pierniczki jest wyjątkowy. Dzieje się tak ze względu na długi czas wyrastania ciasta, co mocno kontrastuje z przygotowywaniem innych rodzajów wypieków. W takim razie, na co trzeba zwrócić uwagę, by zaskoczyć podniebienie wyjątkowym smakiem?

Wykorzystaj ten przepis i przygotuj aromatyczne, miękkie pierniczki

Do przygotowania smakowitych pierniczków niezbędna będzie dość długa lista produktów. Jednak każdy z nich jest niebywale ważny w kontekście osiągnięcia wyjątkowego aromatu oraz konsystencji wypieków. 

Lista zakupów powinna uwzględniać takie artykuły jak:

  • 800 g mąki pszennej,
  • 250 g miodu,
  • 150 g masła,
  • 330 g cukru,
  • 3 jajka,
  • 3 łyżeczki cynamonu,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • 1 łyżeczka imbiru,
  • 1 łyżeczka kardamonu,
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej.

Jak przygotować wyjątkowo smaczne pierniczki?

Najlepsze są takie pierniczki, które zachwycają kubki smakowe, a jednocześnie są wyjątkowo delikatne w swojej konsystencji. Żeby uzyskać właśnie taki efekt, konieczne jest dysponowanie dobrym i sprawdzonym przepisem. Najlepiej takim, z którego korzystały nasze babcie i prababcie.

Zgodnie ze starą recepturą, na początku trzeba umieścić w garnku masło, miód, cukier i wszystkie niezbędne przyprawy: cynamon, imbir, kardamon oraz gałkę muszkatołową. Całość trzeba podgrzać na średnim ogniu, stale mieszając. W momencie roztopienia się składników rondel należy zdjąć z palnika i pozostawić masę do ostygnięcia.

Następnie powinno się przesiać mąkę i połączyć ją z sodą oczyszczoną. Potem ten miks musi wylądować w masie - razem z rozbitymi jajkami. Kolejny krok to ręczne wyrabianie ciasta na aromatyczne i miękkie pierniczki. 

Czytaj również: Znudziły ci się zwykłe kanapki z masłem? Posmaruj chleb tą domową pastą

Jak uformować i upiec pierniczki?

Po wyrobieniu masa na ciasto nie powinna być ani zbita, ani lejąca. Ciasto należy włożyć do miski z zamknięciem i pozwolić masie odpocząć w lodówce przez około 3 tygodnie. W dniu wyrabiania pierniczków, trzeba ją położyć na stolnicy oprószonej mąką i rozwałkować na grubość około pół centymetra. Potem można wyciągnąć ulubione wzory foremek i wycisnąć kształty, układając potem pierniczki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstęp pomiędzy ciasteczkami.

Ostatni etap to pieczenie pierniczków. Formę z surowymi ciasteczkami należy wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180°C, a następnie piec przez kwadrans. Następnie trzeba je wyjąć i pozwolić im ostygnąć. Jako zwieńczenie swojej pracy można je również przyozdobić, na przykład lukrem. Pierniczki będą dobre do spożycia nawet przez kilka kolejnych tygodni, co najmniej aż do świąt.

Zobacz też:

​Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę

Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe

Te potrawy wigilijne możesz przygotować na długo przed świętami. Nie musisz nawet czekać do grudnia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | ciasta