Reklama
Reklama

Ketchup z tego warzywa jest o niebo lepszy niż pomidorowy. Zrób, póki trwa sezon

Domowy ketchup z tego warzywa smakuje lepiej niż pomidorowy. Akurat teraz jest na nie sezon, więc nie zwlekaj, tylko od razu zabierz się za robienie przetworów. Przygotuj przynajmniej kilka słoików na zimę. Na pewno znajdziesz dla nich miejsce obok kiszonych ogórków czy owocowych dżemów, a smakują obłędnie.

Ketchup z cukinii smakuje znacznie lepiej niż pomidorowy. Jest od niego oryginalniejszy i nie zawiera niepotrzebnych składników, które upodobali sobie producenci sklepowych produktów (skrobia modyfikowana czy guma guar). W dodatku stanowi wspaniały dodatek do wielu potraw. 

Nie wahaj się więc długo. Przygotowanie przetworów z cukinii w takiej formie nie jest skomplikowane. Zrób je, a urozmaicisz smak pieczonej kiełbasy z grilla, wegetariańskich zapiekanek, kanapek, warzywnych sosów czy zup.

Może cię zainteresować: Naleśniki z przepisu Roberta Makłowicza. Dzięki jednemu składnikowi są miękkie i puszyste

Nie tylko cukinia. Te składniki na domowy ketchup będą ci potrzebne

Cukinia do podstawowy składnik, którego potrzebujesz, aby zrobić domowy ketchup. Możesz zerwać ją w ogrodzie albo kupić w warzywniaku. Poza nią potrzebne ci będą jednak również inne produkty. Nie martw się jednak. Na pewno nie wydasz fortuny na zakupy, ponieważ jest ich tylko kilka. 

Składniki na ketchup bez pomidorów:

  • cukinia - około 5 sztuk
  • cebula - 3 sztuki
  • passata pomidorowa - 400 g
  • koncentrat pomidorowy - 160 g
  • papryka słodka - 1 łyżka
  • sól - 2 łyżeczki + 1,5 łyżki
  • pieprz - 1 łyżeczka
  • cukier - 1/3 szklanki
  • ocet - 1/3 szklanki

Czytaj również: Krem pistacjowy z tym dodatkiem jest lepszy, niż ze sklepu. Znajomi ciągle proszą o przepis

Jak przygotować ketchup z cukinii? To proste, a smakuje niebiańsko

Samo przygotowanie ketchupu z cukinii jest proste. Warzywa musisz przekroić i wydrążyć miąższ łyżeczką. Twardą część wraz z cebulą zetrzyj i przełóż do miski. Dopraw solą, wymieszaj i odłóż na 20 minut. 

Odciśnij na durszlaku, przełóż do większego naczynia (garnka), wlej passatę, wsyp cukier i dokładnie wymieszaj. Gotuj 20 minut, a później wlej kolejne składniki: ocet, koncentrat pomidorowy. 

Kontynuuj gotowanie na średnim ogniu przez 10 minut, dopraw papryką słodką, pieprzem i zblenduj. Gotowy ketchup włóż do słoiczków, zakręć i pasteryzuj przez 20 minut. Gdy przetwory ostygną, przenieś je do spiżarni.

Zobacz też:

​Seniorzy powinni jeść go kilka razy w tygodniu. Niestety, wciąż jest mało popularny

Te naleśniki biszkoptowe, to smak mojego dzieciństwa. Wychodzą jak u babci

Moja babcia często robiła pierogi z tym farszem. Są lepsze niż ruskie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | przepisy | przepisy wegetariańskie