Dodaj je do wigilijnego barszczu. Każdy będzie prosił o dokładkę
Barszcz wigilijny to jedno z dań, bez których nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Jeśli chcemy, by to wyjątkowe danie było jeszcze bardziej aromatyczne i pełne smaku, warto dodać do wywaru śliwki i goździki. Przedstawiamy przepis na barszcz czerwony, który świąteczni goście będą wspominać przez cały kolejny rok.
W niektórych domach zgodnie ze zwyczajem je się wigilijną zupę grzybową, podczas gdy w innych na stołach króluje czerwony barszcz z uszkami. Są i takie miejsca, w których tradycje się łączą i zebrani spożywają dwie świąteczne zupy. Wigilijny barszcz czerwony ma przynieść domownikom i gościom długie życie oraz urodę. W ludowych wierzeniach czerwone buraki symbolizują bowiem zdrowie i witalność.
Aby spożywane co roku danie nabrało jeszcze lepszego smaku, warto dodać do niego kilka nietypowych składników. Przepisem na aromatyczne danie podzieliła się z internautami pewna użytkowniczka Instagrama. Na swoim profilu @smakoholiczka zamieściła przepis na wigilijny barszcz z dodatkiem między innymi suszonych śliwek i goździków. Jak go przygotować?
Podstawą przygotowania wigilijnego barszczu są czerwone buraki. Sekretem tego interesującego przepisu są jednak także śliwki oraz goździki. Wszystko pasuje idealnie do szczególnego, świątecznego klimatu i aromatycznych przypraw, jakie dodajemy do świątecznym wypieków. By przygotować około 2 litry czerwonego, wigilijnego barszczu, będziemy potrzebować:
- 2-3 kg buraków,
- 400 g cebuli,
- 300 g marchewki,
- 250 g obranego selera,
- 200 g korzenia pietruszki,
- białej części pora,
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- pieprz w ziarnach,
- 2 łyżki majeranku,
- 70 g suszonych śliwek,
- 3-4 łyżki octu spirytusowego,
- około 6 łyżek sosu sojowego,
- 3-4 łyżki cukru,
- około 1,5 łyżeczki soli,
- 2-3 goździki dla smaku,
- 2 jabłka,
- 4 ząbki czosnku,
- 20 g suszonych grzybów (najlepiej użyć borowików lub podgrzybków).
Oczywiście, obowiązkowym składnikiem jest także woda.
Czytaj też: Zrób ten miodownik na święta, a wszyscy będą cię prosić o przepis
Przed umieszczeniem wszystkich warzyw w garnku, należy upiec czerwone buraki. Zyskają wówczas jeszcze ciekawszy i bardziej intensywny smak oraz aromat, który oddadzą do świątecznej zupy. By upiec buraki w odpowiedni sposób, bierzemy połowę z nich, myjemy i zawijamy w folię aluminiową. Jeśli są duże, można je przekroić. Zawinięte w folię buraki układamy na przykrytej papierem blasze do pieczenia. Na tę samą blachę wrzucamy też cebule - umyte, ale nadal z łupiną. Wszystko należy piec przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni Celsjusza. Po tym czasie należy wyjąć cebule, a same buraki piec przez kolejne 30-45 minut, aż do momentu, gdy będą miękkie.
W czasie, gdy buraki i cebule będą się piekły, skupiamy się na przygotowywaniu wywaru. Przedstawiamy krok po kroku, jak wykonać barszcz czerwony z goździkami i śliwkami:
- W dużym garnku umieszczamy seler, por, a także pietruszki i marchewki - uprzednio obrane i grubo pokrojone. Dodajemy również dla smaku liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz w ziarnach oraz suszone śliwki. Składniki zalewamy zimną wodą w taki sposób, by wszystkie je przykryła.
- Następnie gotujemy je na małym ogniu pod przykryciem aż do miękkości. Zajmie to około 3 godziny.
- Grzyby wrzucamy do rondla, doprawiamy liśćmi laurowymi i zielem angielskim, a następnie zalewamy około 400 ml zimnej wody i odstawiamy na noc.
- Po upieczeniu w piekarniku cebuli przekrawamy ją na pół i umieszczamy w gotującym się wywarze.
- Gdy upłyną już około 3 godziny i wywar będzie gotowy, upieczone buraki obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Dorzucamy je do wywaru.
- Kolejny krok to wlanie do wywaru połowy dawki sosu sojowego (czyli 3 łyżki) i octu (czyli 2 łyżki). Dodajemy również majeranek, goździki, 2 łyżki cukru i niepełną łyżeczkę soli. Wszystko gotujemy na małym ogniu przez kwadrans.
- Jabłka kroimy w kostkę i wrzucamy do wywaru. Dodajemy do niego również stłuczone ząbki czosnku. Garnek przykrywamy i odstawiamy na noc.
- Kolejnego dnia grzyby powinniśmy ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły. Czas gotowania należy dopasować do gatunku grzybów.
- Barszcz czerwony z kolei delikatnie podgrzewamy, ale uważając, aby się nie zagotował, bo może to wpłynąć na jego kolor. Następnie odcedzamy go na durszlaku, dodajemy do niego grzyby z wodą i wszystko podgrzewamy na małym ogniu przez 10 minut.
Ostatni krok to przecedzenie wywaru na drobnym sitku, aby pozbyć się grzybów, choć można je również zjeść razem z barszczem. Gotowy wywar doprawiamy do smaku resztą sosu sojowego, octu, soli i cukru - doprawiając zgodnie z własnym uznaniem.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki