Chcesz obniżyć cholesterol? Włącz te produkty do codziennej diety
Wysoki poziom cholesterolu niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Chcąc go obniżyć, dieta odgrywa tutaj kluczową rolę. W połączeniu z aktywnością fizyczną może przynieść zadowalające efekty. Warto więc dowiedzieć się, co wprowadzić, a czego wręcz unikać, chcąc skutecznie obniżyć cholesterol.
Wyniki wskazujące za wysoki poziom cholesterolu to odpowiedni moment na to, aby przyjrzeć się swojej dotychczasowej diecie, a także stylowi życia. To kluczowe aspekty w kontekście utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu, który z kolei jest ważny w perspektywie utrzymania dobrego zdrowia.
Cholesterol to substancja tłuszczowa, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wytwarzany jest głównie w organizmie przez wątrobę, a w mniejszych ilościach w dystalnej części jelita cienkiego. Cholesterol buduje błony komórkowe wszystkich komórek ciała.
Wyróżnia się dwa jego rodzaje: cholesterol HDL, czyli tak zwany “dobry cholesterol" oraz cholesterol LDL, czyli “zły cholesterol". To właśnie ten odkłada się w ścianach i jego zbyt wysoki poziom może doprowadzić do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto więc podjąć wszelkie działania, które mają na celu obniżyć poziom cholesterolu.
Czytaj również: Są zdrowe i poprawiają odporność, jednak nie wszyscy seniorzy powinni je jeść. Sprawdź, dlaczego
Za wysoki poziom cholesterolu to powód, dla którego warto skupić się na zbilansowanej diecie, która ma na celu obniżyć podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Przede wszystkim w diecie powinny zagościć pokarmy mało przetworzone. Łatwo dostępna żywność wysoko przetworzona zdecydowania nie ma korzystnego wpływu na ogólny stan zdrowia, w tym na poziom cholesterolu.
Ponadto codzienna dieta powinna zawierać co najmniej 400 g owoców i warzyw każdego dnia. Szczególny nacisk powinien padać na warzywa. Najlepiej spożywać je na surowo, lecz dobrym rozwiązaniem są również gotowane w wodzie czy na parze. Owoce i warzywa są bogate w witaminy, składniki mineralne, a także błonnik, dlatego ich odpowiednia ilość jest szczególnie ważna w zbilansowanej diecie.
By obniżyć cholesterol, zaleca się również wybór pełnoziarnistych produktów zbożowych, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Dodatkowo zaleca się sięganie po ryby co najmniej dwa razy w tygodniu. Szczególnie polecane są tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela czy szprotki, będące doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu.
Ponadto w codziennej diecie powinno znaleźć się chude mięso drobiowe, a także nasiona strączków (soczewica czy ciecierzyca). Warto również zwrócić uwagę na 2-3 porcje w tygodniu produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu. Dobrze, aby w diecie znalazły się też takie produkty, jak awokado, orzechy czy oliwa z oliwek.
Zobacz także: Indianie nazywali go cudownym korzeniem. W Polsce wciąż jest mało znany, choć bardzo zdrowy
Chcąc obniżyć za wysoki poziom cholesterolu we krwi, należy wiedzieć, po jakie produkty sięgać, ale także, jakich z całą pewnością unikać. Niektóre produkty nie pomagają przy zbyt wysokim cholesterolu. Do takich zalicza się między innymi wspomniane już produkty wysoko przetworzone oraz popularne fast-foody.
Ponadto z jadłospisu powinny zniknąć bądź pojawiać się jedynie okazjonalnie takie produkty jak tłuste mięsa (np. karkówka czy boczek), przetwory mięsne typu kiełbasa, a także wysokotłuszczowe produkty mleczne, na przykład pod postacią masła czy sera topionego.
Dobrym wyborem również nie są słodkie wypieki. Warto zrezygnować z używania do pieczenia margaryny piekarniczej. Z jadłospisu powinien także zniknąć majonez, który chętnie dodawany jest do tak wielu potraw. Dopuszczalny jest natomiast jego wegański odpowiednik.
Zobacz też:
Każda szklanka to bomba witaminowa. Zrób z tego przepisu, a zima minie bez chorób
Te drożdżówki są jeszcze lepsze, niż cynamonki. Robię je co weekend
W PRL-u wszyscy zajadali się tymi słodyczami. Zrobisz je z 3 składników