Były przysmakiem w czasach PRL-u. Dzieci kochają je do dziś
Jednym z dobrze znanych i lubianych dań polskiej kuchni są pampuchy. To miękkie i pyszne kluski gotowane na parze, które możemy podawać zarówno na słodko, jak i na słono. W sklepach oczywiście dostaniemy gotowy produkt, ale smak parowców przygotowanych samodzielnie jest nie do zastąpienia. Sprawdź, jak je przyrządzić w swoim domu.
Te okrągłe i pulchne bułeczki były kiedyś bardzo popularne i często gościły na polskich stołach. Szczególnie lubiane są one przez dzieci, które zajadają je ze słodkimi dodatkami. Podpowiadamy, jak zrobić domowe kluski na parze.
To kultowe danie z PRL-u ma wiele nazw, niektórzy określają je jako pampuchy, inni jako kluski na parze, buchty, parowce czy parowańce.
Jednak wszystkie te określenia dotyczą zakorzenionych już w polskiej kuchni, drożdżowych bułek, które gotowane są na parze. Mają one kształt kulisty, są płaskie od spodu, ale wypukłe z góry. Cechuje je sprężysta, miękka i pulchna konsystencja. Często podawane są jako potrawa sama w sobie lub jako dodatek do innego dania.
Pampuchy często możemy zauważyć w sklepach w postaci gotowej, którą wystarczy jedynie ugotować. Jednak sklepowe produkty nie zastąpią smaku domowych klusek na parze.
Do ich przygotowania będziemy potrzebowali:
- 2,5 szklanki mąki pszennej i 3 łyżki do zaczynu,
- pół szklanki letniego mleka,
- 1 łyżkę cukru,
- 2 łyżki oleju,
- 25 g drożdży,
- pół łyżeczki soli.
Czytaj również: W PRL-u ciotki i babcie piły ją na potęgę. Obniża cholesterol i pomaga "zachować linię"
Zrobienie własnych pampuchów może wielu osobom zdawać się trudne i skomplikowane. Jednak, jeżeli będziemy wykonywać poszczególne kroki po kolei, nie będziemy mieli najmniejszego problemu z przyrządzeniem pysznych klusek na parze. Oto co należy zrobić:
- Z drożdży, mleka, cukru i 3 łyżek mąki przygotowujemy zaczyn i wstawiamy go do piekarnika nastawionego na 50 stopni Celsjusza, a następnie czekamy, aż wyrośnie.
- Kolejnym krokiem jest wlanie zaczynu do pozostałej mąki oraz dodanie soli i oleju.
- Następnie wyrabiamy ciasto. Najszybciej oczywiście będzie zrobić to przy użyciu robota z hakiem. Jednak ręcznie również jest to wykonalne.
- Z gotowego ciasta formujemy wałek i odcinamy po kawałku ciasta. Z każdego uciętego kawałka formujemy kulki i układamy je na desce posypanej mąką. Przykrywamy je ściereczką i pozostawiamy, aż wyrosną.
- Kolejny krok to ułożenie na metalowym sitku lub nakładce do gotowania na parze wyrośniętych bułeczek. Do garnka nalewamy wody, której musi być tyle, aby jej wystarczyło na cały proces gotowania, ale by nie dotykała klusek.
- Gotujemy pampuchy w ten sposób pod przykryciem przez 10-12 minut i są już gotowe.
Dzieci w szczególności uwielbiają pampuchy na słodko. Można je podawać z sosami owocowymi czy słodką śmietanką. Niektórzy decydują się również na posmarowanie bułeczek dżemem.
Oczywiście pampuchy możemy podać także na słono. Warto je polać np. gulaszem czy sosem grzybowym. Świetnie będą się komponowały również jako dodatek do niektórych mięs czy potraw. Możliwości podania jest naprawdę wiele i uzależnione są one od naszych osobistych preferencji.
Zobacz też:
Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu