Babcia dolewa do barszczu szklankę tego napoju. Ma lepszy smak i intensywniejszy kolor
Od kiedy tylko pamiętam, moja babcia robiła barszcz z uszkami na Wigilię. Zupa z jej przepisu smakowała wspaniale, a do tego miała intensywny rubinowy kolor. Z czasem okazało się, że lepszy smak i głęboką barwę zawdzięcza jednemu dodatkowi, który nawet nie przyszedłby mi do głowy. Sprawdź najlepszy przepis na barszcz.
Każda doświadczona gospodyni wie, że na koniec gotowania barszczu należy dodać 3 łyżki octu na duży garnek, aby zupa nie straciła swojej intensywnej barwy. Tym razem skupimy się na jeszcze innym dodatku, który dodatkowo podkręca kolor, jak i smak tego dania, czyniąc go jednym z najlepszych na wigilijnej kolacji.
Żeby barszcz miał lepszy smak i intensywny kolor, musimy wlać do niego 1 szklankę soku z czarnej porzeczki i to pod koniec gotowania. Wiele osób ma już ten napój w swojej kuchni, jednak mało kto wie, że idealnie komponuje się z tą wigilijną zupą.
Lekko kwaśny sok porzeczkowy pobija słodycz buraków i nadaje zupie wyjątkowego aromatu. Dzięki temu prostemu dodatkowi barszcz nabiera głębokiego rubinowego koloru. Taka zupa wprawi w zachwyt dosłownie każdego.
Głównym składnikiem barszczu są oczywiście buraki. Potrzebujemy też jeszcze innych warzyw, przypraw, a także octu i soku porzeczkowego, które wzbogacą smak i kolor tej zupy.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia barszczu? Oto dokładna lista:
- 1,5 kg buraków;
- 3 marchewki;
- 1 korzeń pietruszki;
- kawałek korzenia selera;
- 4 ząbki czosnku;
- 1 jabłko;
- 1 szklanka soku z czarnej porzeczki,
- 3 łyżki octu,
- 4 liście laurowe,
- 5 ziarenek ziela angielskiego;
- przyprawy: sól, pieprz, suszony majeranek.
Na początek obieramy buraki, marchewki, pietruszkę i seler. Następnie kroimy buraki w ćwiartki, a pozostałe warzywa na połówki.
Pokrojone warzywa wrzucamy do dużego garnka i dodajemy do nich obrane ząbki czosnku, liście laurowe oraz ziele angielskie. Całość zalewamy wodą tak, aby przykryć wszystkie składniki. Zupę gotujemy przez 40 minut na małym ogniu (warzywa muszą być miękkie).
Po 20 minutach gotowania barszczu dodajemy do niego umyte, nieobrane jabłko, które uprzednio kroimy na pół. Pamiętajmy, aby było wydrążone z gniazda nasiennego.
Po 40 minutach gotowania zupy możemy dolać do niej ocet i sok porzeczkowy. Na koniec wyjmujemy z wywaru wszystkie warzywa. Czysty barszcz doprawiamy wedle uznania solą, pieprzem i majerankiem.
Na Wigilię obowiązkowo podajemy go z uszkami lub z krokietami. Na co dzień warto jeść to danie z ugotowanymi i rozgniecionymi ziemniakami.
Zobacz też:
Lubisz placki ziemniaczane? Wypróbuj tych w wersji francuskiej, a nie wrócisz do zwykłych
Użyj do ciasta zamiast masła. Będzie puszyste i wilgotne w środku, a do tego mniej kaloryczne
Tak zrobisz domowy napój kolagenowy. Zachowasz młodość i pieniądze w portfelu