Reklama
Reklama

​Zwrot pieniędzy za niezrealizowaną podróż. W tych sytuacjach możesz go uzyskać

Przed nami coraz więcej cieplejszych dni, które zachęcają do wyjazdów i podróży. Jednak czasem do odwołania naszej wyprawy może dojść z powodów, które są od nas niezależne. Dowiedz się, czy w przypadku opóźnienia pociągu, bądź odwołania wycieczki organizowanej przez biuro podróży, możesz dostać zwrot pieniędzy.

Opóźnienie pociągu. Czy pasażer ma prawo do otrzymania zwrotu pieniędzy?

Kwestia opóźnień polskich pociągów jest znana każdemu, a ilość wygenerowanych na ten temat memów znacznie przekracza liczbę pociągów poruszających się po naszych torach. Oczywiście nie oznacza to, że każdy pociąg przyjeżdża spóźniony. Jednak warto wiedzieć, czy przysługuje nam odszkodowanie, gdy nasz kurs będzie opóźniony i od czego zależy jego wysokość.

Sprawdź również: Tyle oszczędności ma przeciętny Polak. Co robimy ze zgromadzonymi pieniędzmi?

Co do zasady pasażer opóźnionego pociągu ma przede wszystkim trzy opcje:

  • zwrot kosztu biletu,
  • kontynuację bądź zmianę trasy podróży w najbliższym możliwym terminie (w porównywalnych warunkach przewozowych),
  • kontynuację bądź zmianę trasy podróży w późniejszym terminie (dogodnym dla pasażera).

Oczywiście pasażer ma prawo żądać zwrotu pełnego kosztu biletu na takich warunkach, na jakich został zakupiony. W pewnych przypadkach może także domagać się połączenia powrotnego do miejsca wyjazdu, które powinno zostać zrealizowane w najbliższym możliwym terminie.

Oprócz zwrotu kosztu zakupu biletu. Pasażer może także żądać odszkodowania od przewoźnika. W Polsce możliwe jest uzyskanie odszkodowania od:

  • Express InterCity (EIC),
  • Express Intercity Premium (EIP),
  • InterCity (IC),
  • interREGIO (IR)
  • Twoje Linie Kolejowe (TLK),

a także dla wszystkich międzynarodowych przejazdów pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Wysokość odszkodowania zależy opóźnienia. Jeśli pociąg spóźnił się od 60 do 119 minut, minimalna rekompensata wynosi 25 proc. ceny biletu. W przypadku opóźnień przekraczających 120 minut odszkodowanie wynosi nie mniej niż 50 proc. ceny biletu.

Odwołana wycieczka z biura podróży. Od czego zależy zwrot kosztów?

W przypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży kwestia odzyskania pieniędzy jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście, gdy wycieczka nie zostanie zrealizowana z winy touroperatora, przysługuje nam pełny zwrot kosztów. Jednak co w przypadku, gdy to my zrezygnujemy z wyjazdu? W tym przypadku możemy skorzystać z jednej z trzech opcji.

Sprawdź również: Wyjątkowa sytuacja na uwielbianych przez Polaków wyspach. Pierwszy raz od ponad 60 lat

Po pierwsze, już przy rezerwacji wycieczki, możemy zwrócić uwagę na to, czy biuro podróży zezwala na rezygnację ze zwrotem kosztów. W wielu przypadkach, szczególnie gdy rezerwujemy wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem, mamy taką możliwość. Najczęściej podany jest termin, w którym możemy zrezygnować bez utraty pieniędzy.

Druga możliwość to wykorzystania ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wyjazdu. Oczywiście w tym przypadku musimy takową opcję wykupić. Najczęściej wykaz powodów, które uprawniają do skorzystania z tej opcji, zawarta jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczyciel pokryje w tym przypadku wszystkie koszty, które nałoży na nas biuro podróży w związku z zerwaniem umowy,

Ostatni przypadek to wykorzystanie ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych imprezach turystycznych. Chodzi tu w szczególności o art. 47 pkt 4, który brzmi:

Jakie sytuacje spełniają przesłanki zawarte w ustawie? Możemy wyróżnić m.in.:

  • nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie lub śmierć,
  • utrata dokumentów potrzebnych w czasie wyjazdu,
  • zdarzenie losowe,
  • utrata pracy,
  • wezwanie do stawiennictwa w sądzie,
  • reakcja alergiczna na obowiązkowe szczepienie przed wyjazdem.

Warto jednak pamiętać, że wniosek musi być odpowiednio umotywowany (np. jednym z powyższych powodów), a w niektórych przypadkach potwierdzony, chociażby przedłożeniem odpowiednich dokumentów. Dodatkowo w tym przypadku podróżny może żądać jedynie zwrotu poniesionych przez siebie wpłat.

Zobacz też:

Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania

Intercity rozdaje darmowe bilety. Nie każdy może skorzystać

400 zł zwrotu podatku dla emerytów? Takie warunki trzeba spełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | ubezpieczenie