Reklama
Reklama

​Tyle oszczędności ma przeciętny Polak. Co robimy ze zgromadzonymi pieniędzmi?

Oszczędzanie powinno być jedną z najważniejszych umiejętności w życiu człowieka. To właśnie dzięki odłożonym pieniądzom możemy zapewnić bezpieczeństwo finansowe sobie i naszej rodzinie. Sprawdź, czy Polacy oszczędzają i jakie środki na swoim koncie ma przeciętny mieszkaniec naszego kraju.

Dlaczego warto oszczędzać?

Przede wszystkim oszczędności dają nam niezależność. Dzięki nim możemy nie martwić się o przyszłość w kontekście, chociażby utraty pracy czy też konieczności zakupu droższej rzeczy do domu (np. pralki czy zmywarki). Właśnie z tego względu ważna jest poduszka finansowa, która umożliwi nam dalsze funkcjonowanie, nawet gdy warunki staną się trudniejsze. Wielkość poduszki finansowej jest niezwykle indywidualna. Dla singla określa się ją jako trzykrotność miesięcznych wydatków, z kolei dla rodziny z dziećmi jako sześciokrotność. Natomiast idealna poduszka finansowa to 12-krotność miesięcznych wydatków.

Sprawdź również: Szereg zniżek i benefitów w wielu miejscach. Wystarczy co dwa miesiące oddać krew

"Barometr oszczędności 2023". Ile oszczędności ma przeciętny Polak?

Badanie "Barometr oszczędności 2023" zostało przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Wynika z niego, że 78 proc. Polaków ma zgromadzone oszczędności, a dla większości tej grupy te pieniądze są po prostu poduszką finansową na przyszłość. Jeśli chodzi o kwoty to 25 proc. Polaków ma odłożone mniej niż 5 tys. zł, z kolei 23 proc. Polaków więcej niż 20 tys. zł. Gorzej wyglądają statystyki dotyczące lokowania tych środków.

Z badania wynika, że 33 proc. ankietowanych przechowuje pieniądze na oprocentowanym koncie w banku, a 28 proc. badanych zakłada oprocentowane lokaty. 10 proc. Polaków inwestuje w akcje i obligacje, 9 proc. w waluty, 7 proc. w złoto, z kolei 5 proc. w nieruchomości i kryptowaluty. Jednak 40 proc. ankietowanych w żaden sposób nie pomnaża swoich oszczędności. W tym przypadku widać niezwykle mocną korelację z ilością zgromadzonej gotówki. 65 proc. przedstawicieli tej grupy to osoby, które mają zgromadzone mniej niż 5 tys. zł.

Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | pieniądze