Wpisujesz to w tytule przelewu? Sam prosisz się o kłopoty
Wykonując przelew w bankowości elektronicznej, zwykle nie zwraca się uwagi na jego tytuł. Wiele osób wpisuje w nim zwroty, które mogą stać się podstawą do kontroli przez Urząd Skarbowy. O co konkretnie chodzi i jakich treści w tytule przelewu lepiej jest unikać? Odpowiadamy.
Kontrola z Urzędu Skarbowego z pewnością nie należy do zbyt przyjemnych doświadczeń. Z tego względu warto zdawać sobie sprawę, że jej ryzyko wzrasta w przypadku otrzymywania przelewów zatytułowanych "Prezent", "Na drobne wydatki", "Na prezent urodzinowy" lub podobnych. Z czego to wynika?
Polskie prawo dopuszcza zwolnienie z podatku od darowizny dokonywanej w obrębie najbliższej rodziny. Dotyczy to współmałżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma lub macochy. Warto jednak wiedzieć, że warunkiem nieopodatkowanej darowizny jest udokumentowania jej otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy. Co więcej, w przypadku, gdy w ciągu 5 lat dana osoba otrzymała więcej niż 36120 zł, obdarowany musi zgłosić ten fakt Urzędowi Skarbowemu w terminie 6 miesięcy.
Przeczytaj też: Piszesz to w tytule przelewu? Lepiej przestań i sprawdź, jak robić to poprawnie
Właśnie z tego pierwszego warunku wynika konieczność umieszczania stosownych informacji w tytule przelewu. Doradcy podatkowi radzą, by w tytułach zamieszczać słowo "darowizna", a także jasno podkreślać stopień pokrewieństwa oraz dane osoby obdarowanej.
Wobec tego, jak przykładowo można tytułować przelewy w bankowości elektronicznej? Przekazując pieniądze, dobrze jest użyć tytułu przelewu takiego jak "Darowizna dla mojej córki Anny Nowak" lub "Darowizna dla mojego wnuka Jana Kowalskiego". Ten sposób tytułowania przelewów może pomóc w uniknięciu ewentualnych niejasności (nie każdy przelew musi być darowizną, czasami jest to, na przykład, spłata pożyczki), a także zredukować ryzyko kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd