Reklama
Reklama

Podatek od darowizny. W tych przypadkach nie trzeba go płacić

W ubiegłym roku nastąpiła wielka, bo niemal 4-krotna zmiana w podatku od darowizny. Obecnie przyjmując 15 000 zł od bliskiej osoby, nie przekraczamy kwoty wolnej od podatku, co jeszcze nie tak dawno oznaczało jej przekroczenie o ponad połowę. Ułatwieniu uległy nie tylko oszczędności, ale też sama procedura. Jak teraz wygląda podatek od darowizny? Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego? Odpowiadamy.

Zgłaszanie darowizny do urzędu skarbowego i płacenie podatku zależy od grup podatkowych i kwoty zwolnionej z tego podatku. Opodatkowaniu nie podlegają darowizny z wartościami nieprzekraczającymi kwot wolnych od podatku dla konkretnych grup. 

Od 1 lipca 2023 roku kwoty te zostały znacznie podniesione wraz z wejściem w życie ustawy o o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1059). Jak zatem obecnie wygląda sytuacja z darowizną?

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowana zostaje darowizna, która przekracza:

  • 36 120 zł - nabywca zaliczony do I grupy podatkowej;
  • 27 090 zł - nabywca zaliczony do II grupy podatkowej;
  • 5733 zł - nabywca zaliczony do III grupy podatkowej.

Nabywca nie musi zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego, jeśli nie przekracza ona danej kwoty, a darczyńca należy do określonej grupy

Zmiany nastąpiły także w ustawie 2. Gdy zatem darczyńca dał nam kilka darowizn, to kwota wolna od podatku dotyczy sumy ich wartości z 5 poprzednich lat, a nie tylko z ostatniego roku.

Przykładowo, jeśli ktoś dostał od bliskiej osoby w 2021 roku rzecz o wartości 5 500 zł, w 2022 roku taką za 4 000, a w 2024 gotówkę w wysokości 3 000 zł, to musi porównać 12 500 zł z kwotami wolnymi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zasiłki dla emerytów w czerwcu 2024 — 500 plus, pielęgnacyjny, kombatancki

Od jakiej darowizny nie trzeba płacić podatku?

Podatku nie trzeba płacić od darowizn, których kwota nie przekracza powyższych progów, a darczyńca wlicza się do danej grupy. Znaczenie mają także poszczególne grupy, określające stopnie pokrewieństwa:

  • I grupa - zalicza się do niej małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów; 
  • II grupy - należą do niej zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • III grupa - obejmuje natomiast osoby obce i niespokrewnione. 

Istnieje jeszcze grupa zerowa. Zaliczamy do niej I grupę z wyłączeniem zięcia, synowej i teściów. Możemy uniknąć płacenia podatku od darowizny nawet po przekroczeniu ustalonej kwoty. Należy jednak złożyć odpowiedni wniosek. 

Zobacz też:

​Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy, że znajdziesz przycisk "bułka"

Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić

Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | pieniądze