Reklama
Reklama

​Darowizna czy testament. Sprawdź, jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na dziecko

Wiele osób zastanawia się, jak w najkorzystniejszy sposób przekazać dziecku mieszkanie. Są na to dwa sposoby — darowizna oraz testament. Różnią się one w kilku kwestiach, a ostateczny wybór powinien jak najbardziej odpowiadać preferencją osoby obdarowywającej. Zobacz, jakie wady i zalety mają oba rozwiązania.

Na czym polega darowizna mieszkania?

Darowizna jest nieodpłatnym przekazaniem majątku na rzecz określonej osoby. W takim przypadku konieczne jest również zachowanie odpowiedniej formy tej czynności. Warto również zwrócić uwagę na zasady opodatkowania umów darowizny mieszkania w zależności od stopnia pokrewieństwa między osobą obdarowującą a obdarowaną. Zwolnieni z konieczności opłacenia podatku po darowiźnie mieszkania dla osoby bliskiej są:

  • małżonkowie,
  • ojczym, macocha,
  • pasierbowie,
  • rodzeństwo,
  • wstępni (rodzice),
  • zstępni (dzieci).

Jednak by zapewnić sobie zwolnienie z konieczności opłacenia podatku, należy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego w ciągu 6 miesięcy od momentu zawarcia umowy darowizny. W przypadku zawarcia umowy darowizny przed notariuszem nie powstaje konieczność zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego, gdyż robi to notariusz.

Sprawdź również: Dobre wieści dla wszystkich emerytów. Kwota i termin wypłaty trzynastej emerytury potwierdzone

Jak przepisać mieszkanie w testamencie?

Kwestia przepisania mieszkania na dziecko, poprzez testament, jest o wiele prostsza, niż w przypadku umowy darowizny. Tak naprawdę wystarczy, że rodzic weźmie kartkę i długopis, a następnie spisze testament. Oczywiście można również udać się do notariusza, by sporządzić testament notarialny. Niewątpliwą zaletą testamentu jest możliwość sporządzenia go w dowolnej chwili, a także praktycznie bezproblemowe zniszczenie dokumentu, jeśli zmienimy swoją wolę.

Jednak przesłanka łatwości zniszczenia dokumentu jest zarówno jego zaletą, jak i wadą. Może to zrobić osoba, która np. została pominięta w testamencie, a jako pierwsza znalazła ostatnią wolę zmarłego. Oczywiście rozwiązaniem tego problemu jest sporządzenie testamentu za opłatą (około 100 zł) u notariusza. Należy jednak pamiętać, że przepisanie mieszkania na dziecko w testamencie sprawi, że będzie mógł nim zarządzać dopiero po śmierci aktualnego właściciela (rodzica).

Sprawdź również: Dostaniesz 500 plus dla seniora. Wystarczy, że spełnisz warunki i złożysz wniosek

Darowizna czy testament. Co jest korzystniejsze?

Już na pierwszy rzut oka, wśród korzyści przepisania mieszkania na dziecko w formie testamentu, możemy uwzględnić o wiele niższe koszty. Testament własnoręczny (holograficzny) sporządzimy bezpłatnie, za testament notarialny zapłacimy w okolicach 100 zł, najdroższy będzie sporządzony przez notariusza testament windykacyjny, który może kosztować ok. 300 zł. Jednak są to niskie kwoty, w porównaniu kosztów notarialnych sporządzenia umowy darowizny. W przypadku mieszkania o wartości 300 tys. zł będzie to około 2000 zł, a dla droższych nieruchomości kwota może dojść nawet do 10 tys. zł.

Jednak oprócz kwestii finansowej warto zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa właściciela majątku. W tym przypadku o wiele korzystniejszy jest testament. Wynika to z faktu, że jeśli stosunki między rodzicem a dzieckiem ulegną pogorszeniu, zawsze można zmienić zapis testamentowy. Odwołanie darowizny jest o wiele bardziej skomplikowane, jednak zaletą, dla wielu osób, będzie szybsze przekazanie praw do nieruchomości.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze