Reklama
Reklama

​W 2024 r. podwyżka świadczenia. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Dla wielu seniorów świadczenia otrzymywane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poza emeryturą, są kluczowym składnikiem budżetów domowych. Wraz z marcową waloryzacją wzrosła nie tylko wysokość emerytur, ale również wielu dodatków. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Sprawdź, kto może go otrzymać i ile wynosi w 2024 roku.

Kto może ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny?

Żeby uzyskać dodatek pielęgnacyjny do emerytury, należy spełnić jeden z dwóch warunków: być całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub mieć ukończone 75 lat. W tym drugim przypadku świadczeniobiorca nie musi nic robić — zostanie on przyznany z automatu. W przypadku pierwszego warunku konieczne jest uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przez komisję lekarską ZUS.

Sprawdź również: Nawet 15 milionów Polaków ma domach ogrzewanie gazowe. Wkrótce mogą dostać potężne kary finansowe

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia na druku OL-9, które wypełnia lekarz prowadzący. Musi być wystawione nie później niż miesiąc przed datą złożenia wniosku. Warto jednak pamiętać, że prawo do dodatku pielęgnacyjnego nie przysługuje osobom, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny po 1 marca 2024 roku?

Dodatek pielęgnacyjny podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024 roku wynosił 294,39 zł. W tym roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 12,12 proc., co oznacza, że od 1 marca 2024 roku seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia oraz ci, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, otrzymają na dodatek w wysokości 330,07 zł. Jest to wzrost o 35,68 zł. Należy jednak pamiętać, że osoby, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie mogą pobierać dodatku pielęgnacyjnego przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Zobacz też:

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

​Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury? ZUS wyjaśnia kluczowy mechanizm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | zasiłek | ZUS | seniorzy