Reklama
Reklama

​Urząd Skarbowy odda pieniądze osobom, które ociepliły domy. Na stole nawet kilkadziesiąt tysięcy

Ocieplenie domu generuje spore koszty, ale również zyski w dłuższej perspektywie. Przede wszystkim możemy znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale również uzyskać zwrot z Urzędu Skarbowego. Sprawdź, komu przysługuje ulga termomodernizacyjna, co się do niej zalicza i ile zwrotu można otrzymać.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej uprawnieni są przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Dodatkowo bonifikatą objęte zostaną również nieruchomości w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Zwrot podatku otrzymają również współwłaściciele jednej z wyżej wymienionych nieruchomości, którzy udokumentują wydatki poniesione na termomodernizację domu jednorodzinnego, domu w zabudowie szeregowej bądź bliźniaczej.

Sprawdź również: Możesz dostać przydomowy kompostownik za darmo. Takie warunki musisz spełnić

Co zalicza się do ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje na wydatki poniesione na:

  • całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne (bądź zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji),
  • ulepszenia, które zmniejszają straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
  • ulepszenia, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie, a także podgrzewanie wod użytkowej oraz ogrzewanie budynków mieszkalnych,
  • wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, które jest niezbędne po likwidacji lokalnego źródła ciepła.

Na stronie podatki.gov.pl dostępny jest pełen katalog materiałów budowalnych, urządzeń i usług, dzięki którym można ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną.

Ulga termomodernizacyjna — ile zwrotu można dostać?

Kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć kwoty 53 000 zł. Odliczyć ją można w zeznaniu podatkowym od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, a także od przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Warto jednak pamiętać, że podana kwota dotyczy wszystkich realizowanych przedsięwzięć i nie można jej odliczać dłużej, niż przez 6 lat (liczonych od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek).

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia