Reklama
Reklama

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

Dla większości podróżnych paszport to najważniejszy dokument, który muszą posiadać. Szczególnie jeśli wybieramy się poza granice Uni Europejskiej. Można go wyrobić zarówno dla niemowlaka, jak i seniora. Jednak bez względu na wieku konieczne będzie uiszczenie odpowiedniej opłaty. Sprawdź, jaki jest koszt wyrobienia paszportu i kto może liczyć na zniżki.

Szczególnie ważne jest sprawdzenie ważności paszportu przed wyjazdem wakacyjnym poza granice UE. Bez aktualnego dokumentu nasza wymarzona podróż może pozostać jedynie w sferze marzeń. Jednak możliwe jest również rozwiązanie, które uratuje sytuację — paszport tymczasowy.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej?

Każdy dorosły obywatel Polski, który chce wyjechać poza terytorium Unii Europejskiej, musi posiadać ważny paszport. By wyrobić taki dokument, konieczne jest osobiste stawienie się w punkcie paszportowym

Wniosku o paszport nie można złożyć online, gdyż urzędnik musi pobrać odciski palców wnioskodawcy. Przed złożeniem wniosku należy przygotować aktualne, kolorowe zdjęcie (zrobione maksymalnie 6 miesięcy wcześniej), dowód zapłaty oraz ważny paszport (lub dowód osobisty, jeśli nie mamy aktualnego paszportu).

Sprawdź również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Podstawowa stawka za wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej wynosi 140 złotych. Należy ją uiścić na rachunek bankowy punktu paszportowego, w którym mamy zamiar złożyć wniosek o paszport.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu tymczasowego?

W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie paszportu tymczasowego. Dzieje się tak przede wszystkim w nagłych sytuacjach takich jak choroba lub pogrzeb członka rodziny, działalność zawodowa czy konieczność powrotu do miejsca stałego pobytu. Dodatkowo paszport tymczasowy można wyrobić, gdy przebywamy poza granicami Polski i czekamy na odbiór paszportu biometrycznego bądź tymczasowo nie można pobrać od nas odcisków palców.

Sprawdź również: Nowa taryfa dla PGNiG zatwierdzona. Tak zmienią się nasze rachunki za gaz

Na paszport tymczasowy czeka się o wiele krócej, niż na biometryczny, jednak jego ważność również jest ograniczona. Każdy dokument ma indywidualną datę ważności, która nie może być dłuższa niż 365 dni od daty wydania. W przypadku składania wniosku o paszport tymczasowy w Polsce opłata wynosi 30 złotych. Jeśli chcemy złożyć taki wniosek za granicą, koszt będzie ustalany przez konsulat w danym kraju.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka?

W przypadku dzieci należy wyróżnić dwie grupy wiekowe, od których zależy koszt wyrobienia paszportu:

  • do 12. roku życia,
  • od 12. roku życia do ukończenia 18. roku życia.

W pierwszym przypadku opłata za paszport wynosi 30 złotych, a w drugim — 70 złotych. Warto również pamiętać, że dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne wraz z rodzicem przy odbiorze dokumentu.

Sprawdź również: Tu seniorzy mogą wykupić abonament na parkowanie. Zapłacą tylko 5 złotych za rok

Jeśli dziecko ma ważną Kartę Dużej Rodziny, to opłata za wyrobienie jego paszportu będzie niższa o 50%. W takiej sytuacji dziecko do ukończenia 12. roku zapłaci 15 złotych, natomiast od 12. roku życia do ukończenia 18. roku życia — 35 złotych.

Koszt wyrobienia paszportu przez emeryta. Ile za nowy paszport zapłaci senior?

Obniżyć koszt wyrobienia paszportu mogą także seniorzy. Osobom, które posiadają legitymację emeryta lub rencisty, przysługuje zniżka w wysokości 50 proc. Oznacza to, że zamiast 140 zapłacą 70 złotych. Na podobną zniżkię mogą liczyć także m.in. osoby z ustalonym prawem do renty socjalnej, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej czy osoby przebywające w domach pomocy społecznej. Dodatkowo dla pewnej grupy seniorów przewidziana została możliwość wyrobienia paszportu za darmo. Chodzi o osoby, które w dniu składania wniosku mają ukończone 70 lat. Należy pamiętać, żeby do punktu paszportowego zabrać ze sobą dokumenty, które potwierdzają prawo do zniżki. 

Zobacz też:

​Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera

​Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku

​Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | pieniądze