Tu bezpłatnie zaczipujesz psa i kota. Pospiesz się, masz czas tylko do końca miesiąca
Wiele większych miast oferuje usługę darmowego czipowania psa i kota. Warto z niej skorzystać, bo może to się okazać bardzo przydatne w przypadku zaginięcia pupila. Niestety oferta jest ograniczona czasowo. Sprawdź, gdzie bezpłatnie zaczipujesz swojego psa lub kota.
Czipowanie to wszczepienie pod skórę zwierzęcia indentyfikatora z ciągiem piętnastu cyfr. Mirkoczip wszczepia weterynarz specjlanym urządzeniem. Przy okazji przypisuje do cyfr w czipie informacje o zwierzęciu. Wśród nich jest również numer telefonu do właściciela. To ułatwi opiekuna zwierzęcia, gdy trafi ono do kliniki weterynaryjnej lub do schroniska dla zwierząt.
Dlatego ważne jest, aby uaktualniać dane zawarte w czipie po adopcji zwierzęta, zmianie jego właściciela lub zmianie numeru telefonu. Ważne jest również to, że bez czipa psa ani kota nie przewieziemy przez granicę. Zarejestrowany czip i paszport z aktualnymi szczepieniami są warunkiem zagranicznych podróży z pupilem.
Czipy nie są duże, mają wielkość ziarnka ryżu. W gabinecie weterynaryjnym lekarz wszczepi go za pomocą specjalnego aplikatora. Zabieg umieszczenia czipa pod skórą trwa kilka sekund i boli tak, jak każdy zastrzyk. Potem zwierzę nie odczuwa już dyskomfortu. W zasadzie dużo większym stresem dla psa lub kota jest sama wizyta u weterynarza niż wszczepianie czipa.
Czip nie ma daty przydatności do użycia. Oznacza to, że działa tak długo, jak żyje noszące go zwierzę. Zanim weterynarz zaczipuje twojego psa lub kota, sprawdzi najpierw, czy zwierzę nie ma już indetyfikatora. Jeśli tak jest - zaktualizuje tylko informacje o zwierzęciu w bazie.
Czytaj też: Rasy psów idealne dla alergików. Możesz trzymać je w domu pomimo uczulenia
Czipowanie psa lub kota może kosztować około 50 zł., plus koszty rejestracji w bazie. Może się więc zamknąć w 100 zł. W tym roku wiele miast organizuje jednak akcję darmowego czipowania zwierząt. Trwają one do 30 listopada lub do wyczerpania zapasów. Miasta, w których można bezpłatnie zaczipować psa i kota to Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków czy Łódź. Informacje o akcji znajdują się na stronach poszczególnych Urzędów Miast.
Aby zaczipować bezpłatnie psa lub kota trzeba stawić się z pupilem i jego książeczką lub paszportem w gabinecie weterynaryjnym wykonującym darmowe zabiegi. Tam wypełniamy najpierw odpowiedni formularz, potem lekarz sprawdza nasz dowód tożsamości i dokumenty zwierzęcia. Zwierzę powinno mieć ukończony 12 tydzień życia. W przypadku psów wymagane są również szczepienia na wściekliznę.
Zobacz też:
Masz dom jednorodzinny? Pamiętaj tym przeglądzie, jeśli nie chcesz płacić kary
Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?