Reklama
Reklama

Rasy psów idealne dla alergików. Możesz trzymać je w domu pomimo uczulenia

Wbrew pozorom alergia na psa nie zawsze oznacza, że konieczna będzie rezygnacja z towarzystwa czworonoga. Wśród wielu ras możemy znaleźć takie, które będą idealne dla alergików i zmniejszą ryzyko występowania nieprzyjemnych objawów. Podpowiadamy, które rasy wybrać i na co zwrócić uwagę, jeśli cierpimy na alergię.

Alergia na psy często sprawia, że rezygnujemy z posiadania zwierzaka. Jednak istnieją rasy uważane za hipoalergiczne, które polecane są właśnie osobom, mającym uczulenie na psy. Podpowiadamy, które rasy warto wybrać, aby zadbać o swoje zdrowie.

Alergia na psy - skąd się bierze?

Alergia na psy to po prostu nieprawidłowa reakcja naszego układu immunologicznego. Wywoływana jest ona przez białko, które obecne jest w psich wydzielinach. Jest ono traktowane przez organizm, jako niebezpieczny intruz.

W rezultacie ciało wymusza reakcję obronną, która pomaga pozbyć się niechcianego gościa z organizmu. Oczywiście alergia nie rozwija się u wszystkich ludzi, a szacuje się, że obecnie cierpi na nią około 20 proc. Polaków. Naukowcy jednak do dziś nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić czy alergia rozwija się ze względu na czynniki genetyczne, czy środowiskowe.

Czytaj również: Te rasy psów bardzo szybko marzną. Uważaj na nie zimą

Rasy idealne dla alergików. Jakiego psa wybrać?

Alergia nie powoduje jednak, że osoba cierpiąca na nią nie może mieć psa w swoim domu i wybierając odpowiednią rasę, może cieszyć się obecnością czworonoga. Jednak równocześnie musimy pamiętać, że nie ma psów w 100 proc. hipoalergicznych, więc warto najpierw sprawdzić reakcje swoje lub domownika z alergią, na daną rasę psa.

Oczywiście istnieją rasy, które wyróżniają się tym, że są znacznie bezpieczniejsze dla alergików i wybór ich będzie dobrym pomysłem. Oto one:

  • Gryfoniki brukselskie - są to radosne i energiczne psy, z niskim ryzykiem alergii. Gryfoniki to wspaniali towarzysze, którzy nadają się zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Psy te mają dużą głowę, która dla tej rasy jest bardzo charakterystyczna. Na kufie, nad oczami, na brodzie i policzkach porośnięte są długimi i twardymi włosami, które tworzą obramowanie głowy.
  • Basenji - są to niewielkie psy z krótką sierścią, które są bezpieczne dla alergików. Równocześnie to bardzo energiczna i wesoła rasa. Warto również dodać, że jest to wyjątkowy pies, który nie tylko jodłuje, zamiast szczekać, ale także potrafi sam zadbać o swoją higienę. Rasa ta wylizuje swoją sierść niczym kot, co sprawia, że oczyszcza się jego naskórek, a pies nie ma łupieżu, przenoszącego często alergen. Co więcej, basenji mają krótką sierść bez podszerstka i rzadko ją gubią.
  • Pudle - są to psy, które nie linieją i wydzielają mniej alergenów. Równocześnie jest to rasa zaliczana do najbardziej inteligentnych. Psy te są także niezwykle czułe, wesołe oraz zawsze chętne do zabawy.
  • Maltańczyki - to małe przyjazne psy, które również nie linieją, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznej. Co więcej, maltańczyki nie mają sierści, a włosy, które są niezwykle miękkie i jedwabiste, a w dodatku rzadko wypadają. Warto również dodać, że wbrew pozorom ich pielęgnacja nie jest skomplikowana i wystarczy czesać psy dwa razy w tygodniu, a raz na kilka miesięcy wybrać się z nimi do psiego fryzjera.
  • Sznaucery miniaturowe - to wspaniali towarzysze, którzy rzadko wywołują reakcję alergiczną, ponieważ sierść u tych psów wypada w małym stopniu. Jednak musimy także pamiętać, że sznaucery wymagają częstej pielęgnacji i regularnego strzyżenia.

Zobacz też:

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

Masz 30 sekund na rozwiązanie tego równania. Szybki test na inteligencję, który wielu oblewa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta