Reklama
Reklama

​Te rasy psów bardzo szybko marzną. Uważaj na nie zimą

Na świecie istnieje około 300 ras psów, które różnią się od siebie wieloma cechami. Jedną z nich jest choćby dostosowanie do niskich lub wysokich temperatur. Co ciekawe, nie wynika to tylko i wyłącznie z rodzaju i grubości sierści. Niektóre psy z długą sierścią wolą spędzać chłodne wieczory na kanapie pod kocem, niż na spacerach.

Dlaczego warto wiedzieć, czy nasz pies woli ciepłe posłanie, czy spacer w niskich temperaturach? Przede wszystkim, dla jego komfortu, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć (np. w kurtkę), gdy wychodzimy zimą na dwór.

Psy odczuwają zmiany pór roku i temperatur tak, jak ludzie

Dostosowanie aktywności psa do temperatury za oknem jest niezwykle ważne i może wpływać także na jego apetyt czy chęć do podejmowania interakcji i zabawy. Działa to w tym przypadku identycznie, jak u ludzi. Łatwo to zauważyć, chociażby w momencie, gdy nasz pupil próbuje nocą wchodzić pod kołdrę. Może to być znak, że jest mu zbyt zimno. Jeśli dodatkowo straci apetyt lub chęć do zabawy, warto zadbać o stosowane ubranie przy wyjściu na dwór. Sprawdź, które rasy psów wolą ciepły kocyk od spaceru po zimnie.

Sprawdź również: Zamiast ogona wyrosły jej... rogi! Zjawiskową kometę zobaczymy gołym okiem

Charty

Jeden z najstarszych typów psów, które jednoznacznie kojarzą się z osiąganiem dużych szybkości i uwielbieniem do aktywności. Z drugiej strony nie mają w ogóle sierści, co sprawia, że ich ciało jest bardziej narażone na niskie temperatury. Z tego względu o wiele przyjemniej będzie im w ciepłym domu, jednak właściciel musi zadbać o aktywność swojego pupila przez cały rok.

Border collie

Według wielu rankingów border collie uważane są za najinteligentniejsze psy na świecie. W odróżnieniu od chartów mogą się pochwalić sierścią, która powinna im zapewniać ochronę przed chłodem, przynajmniej w umiarkowanym klimacie europejskim. Jednak bordery uwielbiają ciepło i nie powinniśmy się zdziwić, gdy po aktywności na dworze będą chciały położyć się na ciepłym kocyku.

Dalmatyńczyki

Po disneyowskim filmie "101 dalmatyńczyków" psy te zyskały ogólnoświatową popularność. Nic w tym dziwnego, gdyż są nie tylko piękne, ale także bardzo rodzinne. Uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem, a następnie... wylegiwać się w ciepłym miejscu. Warto pamiętać o tym, by zapewnić im właśnie takie miejsce do odpoczynku. Może być przytulne legowisko albo koc na kanapie.

Sprawdź również: W polskich lasach rośnie dziwny grzyb. Gdy dojrzeje, zostaje po nim atrament

Maltańczyki

Popularna rasa psów, którą często wybierają rodzice do domów z dzieckiem. Niestety maltańczyki są niezwykle małymi psami, przez co jeszcze bardziej odczuwają niskie temperatury panujące przy ziemi. Nie pomaga im także brak sierści. Z tego względu te psy wolą spędzać chłodne wieczory na ciepłej kanapie przy właścicielu.

Jamniki

Jedna z najpopularniejszych ras psów dla osób mieszkających w blokach. Charakterystyczne krótkie łapki i długi korpus sprawiają, że jamnika można poznać już z daleka. Niestety te psy są wrażliwe na wilgoć, chłód i przeciągi, dlatego właściciel powinien im zapewnić ciepłe legowisko na jesienne i zimowe wieczory.

Bichon frise

Kolejna rasa, która idealnie sprawdzi się w domu z dziećmi. Choć na pierwszy rzut oka jest bichon frise jest niezwykle podobny do maltańczyka, to jednak jest to rasa mniej popularna. Podobnie jak w przypadku jamników, te psy nie są fanami niskich temperatur i wilgoci, więc należy pamiętać o tym, by zapewnić im ciepłe legowisko.

Sprawdź również: Przeszła kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, a w bagażu miała... ponad 30 zwierząt. Jak to możliwe?

Basenji

Najtrudniejsza rasa w zestawieniu ze względu na niezależność i brak posłuszeństwa. Nie lubią także chłodu, a na ten fakt może wpływać ich afrykańskie pochodzenie. Dlatego, gdy posiadamy w domu psa rasy basenji, nie zdziwmy się, gdy będzie chciał odpoczywać w ciepłym miejscu takim jak posłanie przy kaloryferze czy też koc na kanapie.

Buldogi francuskie

Te odważne, towarzyskie i spokojne psy są popularne w Polsce, choć potrzebują naprawdę dużo uwagi ze strony swoich opiekunów. Na pewno nie sprawdzą się w roli "psa podwórkowego". Wynika to przede wszystkim z ich cech — buldogi francuskie nie lubią, gdy jest zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Dlatego należy pamiętać, by ubierać je, wychodząc na mróz i rezygnować z wyjść w największym upale.

Zadbaj o swojego psa, gdy za oknem czuć chłód

Pamiętajmy o tym, że dbanie o psa nie kończy się jedynie na zapewnieniu pożywienia i wyjściu na dwór. Musimy zapewnić naszym pupilom odpowiednie warunki w zależności od pogody za oknem, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, czy nasz pies należy do rasy, która woli ciepło, czy tej, która bez problemu odnajdzie się na dworze przy niskich temperaturach.

Zobacz też:

Rekiny w Bałtyku mają trzy metry i wagę 200 kg. Czy są niebezpieczne?

​Zadanie z olimpiady matematycznej w Luksemburgu. Znasz wynik tego działania?

Fioletowy grzyb niesłusznie pomijany przez grzybiarzy. Do czego można go wykorzystać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta