Reklama
Reklama

Twój pies zachowuje się w ten sposób? Sprawdź, co chce ci powiedzieć

Psy nie bez powodu są nazywane najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Otoczone troską właściciela i odpowiednio wyszkolone, mogą być prawdziwym promykiem szczęścia każdego dnia. Przy okazywaniu miłości, na przykład w trakcie głaskania, psy podają czasami łapę. Dlaczego tak się dzieje?

Fascynacja zwierzętami jest naturalna dla człowieka. Interesuje nas to, jak czworonogi myślą i czym są motywowane ich konkretne zachowania, a także jak najlepiej można się z nimi porozumiewać. W wyjątkowy sposób dotyczy to psów.

Ich sposób okazywania uczuć jest rozmaity – od patrzenia z miłością, merdania ogonem do lizania i szczekania. W tym repertuarze znajduje się też podawanie łapy.

Jak często zdarza się, że pies sam podaje łapę?

Behawioryści psów to specjaliści, którzy pracują nad zmianą zachowania zwierząt. Pomagają właścicielom czworonogów zidentyfikować przyczynę problematycznego zachowania pupila, a następnie stworzą spersonalizowany plan terapii. Dlatego ich wiedza z zakresu analizy behawioralnej psów jest niebywale cenna.

O zjawisku polegającym na tym, że pies samoczynnie kładzie łapę na swoim właścicielu, dość często dyskutuje się wśród posiadaczy czworonogów. Jak twierdzi Colby Lehew (na łamach The Healthy), główny trener w ośrodku szkolenia psów Dogletics w Chicago, jest to jedna z sytuacji, o którą najczęściej pytają posiadacze zwierząt.

Wciąganie łapy w stronę właściciela to forma komunikacji psa z człowiekiem

Zgodnie z opinią Gerardo Pereza-Camargo (wiceprezesa ds. badań i rozwoju w Freshpet) zwierzęta kładąc łapę na właścicielu, próbują mu coś zakomunikować. Warto wiedzieć, że jest to inna forma porozumiewania się niż np. szczekania, a psy robią to celowo. Dlaczego tak się dzieje?

Nieraz po tym, jak pies podaje łapę, oczekuje nagrody – słownej pochwały, głaskania lub smakołyka. Niektóre z czworonogów traktują to po prostu jako sposób na uzyskanie przyjemności i robią to celowo. Czasami zalicza się to do okazywania pozytywnych uczuć wobec właściciela.

Dlaczego psy podają łapę bez komendy?

Najłatwiej odczytać intencje psa podającego łapę w momencie, kiedy jest głaskany. Wtedy oznacza to, że nie ma dość pieszczot i potrzebuje ich jeszcze więcej. Behawioryści wskazują, że właśnie to jest najczęstszą przyczyną podawania łapy przez pupila.

Behawiorystka dr. Wooten wskazuje także inne przyczyny takiego sposobu komunikacji. Zwierzęta wyczuwają energię, którą wytwarza człowiek. Często wiedzą czy targają nim akurat złe lub dobre emocje. Dlatego czworonogi wychwytują, kiedy ktoś jest na przykład smutny. W takiej sytuacji podawanie łapy jest formą zakomunikowania: "wszystko będzie dobrze".

Podawanie łapy przez psa to nie zawsze pozytywny odruch

Podawanie łapy przez psa można interpretować na kilka sposobów. Co ciekawe nie zawsze oznacza to, że dzieje się coś pozytywnego. Może zaistnieć sytuacja, że znaczenie tego ruchu pupila jest zupełnie inne.

Behawioryści zwracają uwagę na to, że psy nie zawsze czują się dobrze i komfortowo. Dlatego trzeba szczególnie przypatrywać się językowi ciała zwierzęcia. Wprawne oko może dopatrzyć się, że pies sygnalizuje, że coś dzieje się z nim nie tak. Wtedy konieczna może być wizyta u weterynarza lub analiza zachowania przez behawiorystę.

Zobacz też:

​Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem

​Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. Nawet nie próbuj, jeśli byłeś noga z matmy

​Zagadka z rakietami wydaje się prosta? Prawie każdy podaje zły wynik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta