Reklama
Reklama

​Trzynastka nie dla wszystkich wdów. Tym osobom ZUS nie wyśle pieniędzy

Pierwsze dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zaczną trafiać na konta seniorów już w przyszłym miesiącu. W przypadku tzw. trzynastek nie wprowadzono ograniczeń, które miałyby zawęzić liczbę osób otrzymujących pieniądze. Dowiedz się, w jakich przypadkach wdowy lub wdowcy nie dostaną środków w pełnej wysokości.

Ile będzie wynosiła trzynastka w 2024 roku?

Jak wiadomo już od dawna dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2024 roku, wzorem lat ubiegłych, będzie wynosiło tyle samo, co najniższa emerytura. Po waloryzacji, od 1 marca, emeryci i renciści otrzymują minimalne świadczenie w wysokości 1780,96 zł brutto. Po odliczeniu składki zdrowotnej na ich konta w kwietniu trafi 1620,67 zł. W porównaniu z zeszłoroczną trzynastką jest to kwota o 160,29 zł wyższa.

Sprawdź również: Możesz dostać ponad 700 zł co miesiąc. Sprawdź, jakie są warunki

Niepełna trzynastka dla osób owdowiałych. W jakiej sytuacji?

Jak się okazuje jednak nie każdy emeryt i rencista może liczyć na trzynastkę, a przynajmniej na otrzymanie świadczenia w pełnej wysokości. Dotyczy to przede wszystkim wdów i wdowców, którzy mają prawo do renty rodzinnej. Jeśli wraz z nimi po śmierci małżonka prawo do uzyskania świadczenia uzyskały inne osoby (np. dzieci osoby zmarłej), to w takim przypadku wysokość dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dzieli się w równych częściach na osoby uprawnione do jej pobierania. Oznacza to, że jeśli rentę rodzinną pobiera wdowa oraz dziecko, otrzymają oni trzynastkę w wysokości 810,34 zł.

W jednym przypadku wdowa lub wdowiec nie otrzymają trzynastki

Jest jednak jedna sytuacja, w której wdowa lub wdowiec nie otrzymają dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Chodzi o śmierć małżonka przed 31 marca. Wynika to z faktu, że do otrzymania trzynastki, zgodnie z przepisami, uprawnione są osoby, którym 31 marca roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie (np. emeryturę lub rentę). W momencie śmierci przed tą datą prawo do jej otrzymania wygasa, więc wdowa lub wdowiec nie otrzymają trzynastki.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenia | pieniądze | ZUS | seniorzy