Reklama
Reklama

Takie możliwości daje Karta Dużej Rodziny. Wielu upoważnionych nie ma o tym pojęcia

Karta Dużej Rodziny jest przywilejem dla rodzin wielodzietnych, z którym wiążą się liczne benefity oraz zniżki. Jednak nie każdy wie, jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać, a niektórzy także nie zdają sobie sprawy, dlaczego warto ją mieć. Sprawdź, jak wiele możliwości daje Karta Dużej Rodziny i jak się o nią starać.

Karta Dużej Rodziny to dokument, dzięki któremu rodziny wielodzietne mogą korzystać ze zniżek. Pełna lista punktów honorujących Kartę Dużej Rodziny wciąż się zwiększa i jest dostępna online. Podpowiadamy, jak z niej korzystać i jaki wniosek należy złożyć.

Karta Dużej Rodziny - kto może się o nią starać?

Karta Dużej Rodziny to przywilej kierowany do rodzin z co najmniej trójką dzieci, niewarunkowany dochodami. Mogą z niego skorzystać nie tylko biologiczni rodzice dzieci, ale również małżonkowie rodziców, czyli ojczym lub macocha. Przysługuje ona także rodzicom zastępczym, a także osobom, które prowadzą rodzinny dom dziecka. Istotne jest jednak w tym przypadku, że osoba chcąca starać się o Kartę Dużej Rodziny musi posiadać pełne prawa rodzicielskie przez cały okres sprawowania władzy nad dzieckiem.

Oprócz tego wymagane jest również polskie obywatelstwo, a w przypadku cudzoziemców legalny pobyt w Polsce. Podsumowując z prawa do zniżek, wynikających z Karty Dużej rodziny mogą korzystać:

  • dzieci do 18. roku życia,
  • dzieci do 25. roku życia, jeśli uczą się w szkole lub w szkole wyższej,
  • dzieci niezależnie od wieku, jeśli posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czytaj również: 500 plus nie tylko dla rodziców. Teraz pieniądze mogą dostać również te osoby

Jakie korzyści wynikają z posiadania Karty Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to ulga dla domowego budżetu rodzin wielodzietnych, która zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Co więcej, jej posiadanie jej obniża również koszty rachunków za usługi bankowe oraz telekomunikacyjne.

Warto również pamiętać o tym, że Karta gwarantuje dostęp do ustawowych zniżek, między innymi:

  • na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50 proc. ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75 proc. ulgi opłaty za paszport - dzieci,
  • bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Karta Dużej Rodziny - jak złożyć wniosek?

Jeżeli chcemy otrzymać Kartę Dużej Rodziny, to musimy złożyć odpowiedni wniosek. Możemy to zrobić za pośrednictwem platformy informacyjno-usługowej Emp@tia lub osobiście w urzędzie gminy odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania.

W urzędzie możemy także odebrać plastikową kartą, jednak pamiętajmy, że nie jest ona obowiązkowa i można posługiwać się wyłącznie elektroniczną wersją Karty. Dostępna jest ona w aplikacji mObywatel.

Jeżeli zdecydujemy się na wersję online Karty Dużej Rodziny, to ze zniżek będziemy mogli korzystać od razu po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Natomiast na tradycyjny dokument trzeba poczekać do 30 dni od daty złożenia wniosku.

Zobacz też:

To ostatni moment na złożenie wniosku. Inaczej stracisz pieniądze

Unikaj tego programu w pralce. Zużywa najwięcej energii

Planujesz grilla na łonie natury? W tych miejscach grozi ci nawet 500 zł mandatu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia