Reklama
Reklama

500 plus nie tylko dla rodziców. Teraz pieniądze mogą dostać również te osoby

Bezdomność wśród psów i kotów jest w Polsce problemem, o którym mówi się coraz częściej. Jednym ze sposobów zapobiegania jej ma być nowy program socjalny, pozwalający właścicielom zwierząt na otrzymanie dodatkowych środków finansowych w wysokości 500 zł na zwierzę. Na co można je wykorzystać i jakie warunki należy spełnić, by je otrzymać? Wyjaśniamy.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez fundację Czarna Owca Pana Kota w naszym kraju jest aż 3 miliony bezdomnych psów i kotów. Żeby ta liczba uległa redukcji, wdrażane są rozmaite rozwiązania. Jednym z nich jest 500 plus dla właścicieli czworonogów.

Stworzono projekt, którego celem jest zapobieganie bezdomności zwierząt. Jednostki samorządowe mają wesprzeć właścicieli czworonogów finansowo, by mogli oni wdrożyć odpowiednie działania bez obaw o pieniądze.

Na czym ma polegać program 500+ dla psa i kota?

Program 500+ dla psa i kota ma być pomocą dla osób, które chcą wysterylizować lub wykastrować psa czy kota.  Zabiegów ten będzie refundowany w przypadku zwierząt, które ukończyły 6 miesięcy. Działanie to ma zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt, co często jest przyczyną ich późniejszej bezdomności. Koszt takiego zabiegu w zależności od masy psa może się wahać od 150 aż do 500 zł.

Środki z programu 500+ na psa i kota można wykorzystać również na chipowanie zwierząt. Dzięki temu łatwiej będzie zwrócić je właścicielowi w przypadku zaginięcia. Chip jest także niezbędny do wyrobienia paszportu dla psa lub kota, jeśli chcemy wyjechać z nim za granicę.

Jak ubiegać się o otrzymanie dodatku 500+ dla psa i kota?

Dofinansowanie sterylizacji i kastracji będzie prowadzone z budżetu państwa. Pieniędzmi społeczeństwa ma rozporządzać gmina. Żeby otrzymać szczegółowe informacje na temat tego, jak ubiegać się o otrzymanie dodatku 500+ dla psa i kota, należy skontaktować się z lokalnym urzędem.

Czytaj również: Twój pies zachowuje się w ten sposób? Sprawdź, co chce ci powiedzieć

Ile pieniędzy publicznych zostało przekazanych na 500+ dla psa i kota?

Pieniądze obywateli zostały rozgospodarowane na kilka segmentów. Przykładowe stawki, o których poinformował serwis wrocławskiego urzędu miejskiego, to: 40 tys. na czipowanie psów i kotów oraz 220 tys. zł na sterylizację i kastrację zwierząt. 

Aktualnie trwa wyznaczanie gabinetów weterynaryjnych, w których będzie można wykonać taką usługę. Z 500+ dla psa i kota będzie można skorzystać prawdopodobnie od marca.


Zobacz też:

​Kiedyś rosły w każdym ogrodzie. Dziś ceny tych owoców zwalają z nóg

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia