Reklama
Reklama

Dodatkowe pieniądze dla części studentów. Wniosek trzeba złożyć do końca października

Z końcem października upływa termin składania wniosków o wypłatę renty rodzinnej dla studentów, którzy nie ukończyli 25. roku życia. Osoby uprawnione do świadczenia, które złożą je w listopadzie, nie otrzymają zwrotu za pierwszy miesiąc roku akademickiego. Jakie dokumenty musisz dołączyć do wniosku?

Renta rodzinna dla studenta. Do kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie jest wypłacane dzieciom, które przedwcześnie straciły swoich rodziców. Renta rodzinna przysługuje do 16 r.ż., jednak jeśli dziecko kontynuuje naukę, można wydłużyć ten czas aż do 25. urodzin. Trzeba jednak przedstawić ZUS-owi odpowiednie dokumenty. Do przedłużenia wypłaty renty konieczne jest wypełnienie i złożenie druku ERR-KN.

Termin składania wniosków upływa we wtorek, 31 października. Jak przekazał PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski, "jeśli student spóźni się i dokumenty złoży dopiero w listopadzie, wtedy rentę rodzinną za październik straci".

Sprawdź: Wystarczy złożyć jeden wniosek do ZUSu, by otrzymać dodatkowe świadczenia. Masz już ten dokument?

Do wniosku koniecznie należy dołączyć zaświadczenie z uczelni, które potwierdzi dalszą edukację. Trzeba się po nie zgłosić do dziekanatu.  Warto zająć się tym wcześniej - niekoniecznie uzyskamy potrzebny dokument od ręki. Dokumenty musimy dostarczyć do ZUS-u osobiście lub pocztą, na ten moment usługa nie jest dostępna na platformie ePUAP.

Wniosek o przedłużenie renty rodzinnej

Obowiązek ten dotyczy nie tylko studentów pierwszego roku. Na niektórych uczelniach i wydziałach zaświadczenia o kontynuowaniu edukacji są wydawane tylko na jeden rok. Inne poświadczają z góry cały okres studiów, a obowiązek poinformowania o ich ukończeniu lub przerwaniu spada na studenta. Warto dopytać o to pracowników dziekanatu.

Jeżeli uczelnia wydała zaświadczenie czasowe, to w nowym roku akademickim trzeba znów odwiedzić ZUS. Oprócz zaświadczenia musimy na nowo wypełnić druk ERR-KN. Wszyscy studenci, którzy granicę 25 lat przekroczą na ostatnim roku, zachowują prawo do renty aż do jego zakończenia.

Renta rodzinna a przerwanie nauki. Kara za niepoinformowanie ZUS

Jeżeli przerywasz naukę przed wygaśnięciem prawa do renty rodzinnej musisz koniecznie zgłosić ten fakt do ZUS. 

W innym razie przelewy będą dalej trafiały na konto, jednak w momencie ujawnienia będzie trzeba zwrócić wszystkie "nadmiarowe" pieniądze wraz z odsetkami.

Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia