Śnieg i sople na dachu. Sprawdź, czy musisz je usuwać?
Okres zimowy nierozerwalnie kojarzy się z opadami śniegu oraz obowiązkami, jakie z tego faktu wynikają. Większość osób skupia się na odśnieżaniu chodników, a także problemami z poruszaniem się po nieodśnieżonych drogach. Mało kto pamięta, że w takich warunkach konieczne jest zadbanie o inne obiekty, takie jak dachy.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane w sytuacji wystąpienia czynników zewnętrznych, które oddziałują na obiekt, jego bezpieczne użytkowanie musi zapewnić właściciel lub zarządca nieruchomości. Wśród nich ustawa wyróżnia, chociażby intensywne opady atmosferyczne. Jest to szczególnie ważne, gdyż zalegające masy śniegu lub lodu znacznie obciążają konstrukcję, a z kolei zwisające z dachu sople bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu osób, które w jakikolwiek sposób korzystają z tej nieruchomości.
Sprawdź również: Nie tylko 800 plus. Ci rodzice mogą dostać dodatkowe 400 zł na dziecko
Warto ponadto pamiętać o obowiązku przeprowadzania okresowych kontroli poszczególnych elementów obiektu. Spoczywa on, podobnie jak w przypadku odśnieżania dachu i usuwania z niego sopli na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Do jej przeprowadzenia upoważniona jest osoba, posiadająca odpowiednie uprawnienia potwierdzone decyzją o nadaniu uprawnień budowlanych.
Również ustawa Prawo budowlane pozwala inspektorom nadzoru budowlanego oraz funkcjonariuszom Policji lub Straży Miejskiej na nakładanie kar na właścicieli bądź zarządców nieruchomości, którzy uchybiają tym obowiązkom. Zgodnie z przepisami nie może być ona niższa, niż 100 stawek dziennych, a dodatkowo możliwe jest nałożenie kary ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Stawka dzienna nie może być niższa od kwoty odpowiadającej 1/30 minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że od 1 stycznia 2024 roku właściciele lub zarządcy nieruchomości, którzy nie odśnieżają dachów bądź nie usuwają z niego sopli, są zagrożeni grzywną nie mniejszą niż 14 140 złotych.
Zobacz też:
Dzięki temu dostaniesz wyższą emeryturę. ZUS zdradza najważniejsze czynniki
Tyle zapłacimy w tym roku za żywą choinkę. Jeden gatunek będzie najdroższy
Chcesz kupić grzejnik elektryczny? Ten zużywa najmniej prądu