Nie tylko 800 plus. Ci rodzice mogą dostać dodatkowe 400 zł na dziecko
Niedawno 500 plus zwiększyło się na 800 plus. Jednak nie jest to wszystko, na co mogą liczyć rodzice w tym roku. Warto pamiętać o złożeniu jednego z wniosków, dzięki któremu można zyskać dodatkowe 400 złotych. Jak uzyskać takie wsparcie i komu ono przysługuje? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby otrzymywać świadczenie.
400 plus to dofinansowanie przewidziane dla dzieci do lat 3, które nie skorzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dzięki temu wsparciu rodzice mogą pozwolić sobie na zapewnienie opieki swojemu dziecku. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymywać dodatkowe pieniądze.
"Żłobkowe" to świadczenie, które przysługuje rodzicom, których dziecko uczęszcza do żłobka. Jest to wsparcie finansowe, które ma pomóc w opłacaniu opieki dla dziecka. Świadczenie działa już od kwietnia 2022 roku i korzysta niego wielu Polaków.
Dofinansowanie wynosi 400 złotych. Istotną informacją jest to, że 400 plus przysługuje rodzinom, które nie otrzymują pieniędzy z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.
W przypadku 800 plus rodzice mają pełną swobodę, jeśli chodzi o rozdysponowanie pieniędzy otrzymywanych od państwa. Jednak jeśli chodzi o dofinansowanie "żłobkowe", istnieją tu pewne ograniczenia co do tego, na co zostaną rozdysponowane otrzymane pieniądze.
Wynika to z tego, że 400 plus jest świadczeniem dedykowanym opiece, więc musi być ono przeznaczone na ten cel. Pieniądze te mogą być wydane zarówno na pobyt dziecka w żłobku, jak i na klub dziecięcy lub opiekę dziennego opiekuna. Niezależnie od tego, która forma zostanie wybrana, pieniądze i tak trafiają od razu do wybranej placówki, a nie do rąk opiekunów tak jak w przypadku innych świadczeń.
Czytaj również: 500 plus do emerytury. To już pewne! Te osoby mogą liczyć na zastrzyk gotówki
Dobrą informacją dla osób starających się o dofinansowanie jest to, że kryterium dochodowe nie jest brane pod uwagę podczas przyznawania 400 plus. Świadczenie to przysługuje wszystkim osobom, które są odpowiedzialne za opiekę nad dzieckiem. Dotyczy to nie tylko rodziców biologicznych, ale i zastępczych oraz opiekunów prawnych.
Najważniejszym warunkiem w tym przypadku jest uczęszczanie dziecka do jednej z wymienionych placówek opiekuńczych, a także nieotrzymywanie wsparcia z RKO. O dofinansowanie możemy ubiegać się elektronicznie, składając odpowiedni wniosek poprzez PUE ZUS, bank lub portal Emp@tia.
Ważne jest jednak to, że wniosek możemy składać dopiero w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do placówki. Warto w tym przypadku pilnować terminów, ponieważ wnioski złożone do 2 miesięcy od tego dnia, zostają rozpatrzone wraz z okresem od dnia rozpoczęcia pobytu w żłobku. Natomiast te, które złożono po powyższym terminie, będą rozpatrywane dopiero od miesiąca, w którym zostały złożone.
Tak jak w przypadku 800 plus, świadczenie nie jest przyznawane na każde dziecko w jednakowy sposób.
"Żłobkowe" można otrzymywać na pierwsze i jednocześnie jedyne dziecko w rodzinie lub na pierwsze dziecko w rodzinie, jeśli na kolejne przysługuje wsparcie z RKO. Inną opcją jest otrzymywanie dofinansowania na drugie i kolejne dziecko, mające mniej niż 12 lub więcej niż 35 miesięcy, a na które RKO zostało pobrane w pełnej wysokości.
Zobacz też:
Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera
Pomoc w sprzątaniu dla seniorów. Bezpłatne usługi do końca roku
Kierowcy w tym mieście muszą się szykować na kontrole parkingów. Posypią się mandaty