Reklama
Reklama

​500 plus do emerytury. To już pewne! Te osoby mogą liczyć na zastrzyk gotówki

Nowy rok wiąże się przede wszystkim z podwyższeniem kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednak to nie jedyna kwota, która ulegnie zwiększeniu. Od 1 stycznia 2024 roku wyższa będzie także kwota bazowa dla członków korpusu służby cywilnej. Sprawdź, kto dzięki temu dostanie wyższą emeryturę.

Emerytom, oprócz podstawowego świadczenia, przysługują również różne dodatkowe świadczenia. Dowiedz się, komu przysługuje dodatek w wysokości 300 złotych miesięcznie do podstawowej emerytury.

Ta grupa dostanie w 2024 roku 500 plus do emerytury

Wspomniana wcześniej kwota bazowa dla członków korpusu służby cywilnej wynosiła w 2023 roku 2190,45 zł. Wstępne założenia na przyszły rok mówiły o jej podwyższeniu do 2335,02 zł. Jednak po zmianie władzy, a także budżetu państwa na 2024 rok, okazało się, że kwota bazowa będzie wyższa. Od nowego roku będzie wynosiła 2628,54 zł. Oprócz członków korpusu służby cywilnej jest to ważna informacja dla sportowców pobierających emeryturę olimpijską. Jej wysokość ustalana jest jako mnożnik kwoty bazowej ustalony na poziomie 1,8. W 2024 roku osoby pobierające emeryturę olimpijską miały w pierwotnej wersji budżetu otrzymać 4203,04 zł, natomiast po zmianach w budżecie dostaną świadczenie w kwocie 4731,37 zł. Jest to kwota o ponad 500 złotych wyższa.

Sprawdź również: Każdy senior powinien wiedzieć o tych ulgach. Dzięki temu mogą płacić nawet o połowę mniej

Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Uprawnione do otrzymania emerytury olimpijskiej są osoby, które spełnią ustalone wymagania. Pierwszym z nich jest zdobycie medalu olimpijskiego. Dotyczy on zarówno igrzysk olimpijskich, jak i igrzysk paraolimpijskich, a także równorzędnych zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością (przed 1992 rokiem), równorzędnych zawodów sportowych dla osób głuchych (przed 2001 rokiem) lub zawodów "Przyjaźń 84". Dodatkowo sportowiec, który chce pobierać emeryturę olimpijską, musi mieć ukończone 40 lat oraz definitywnie zakończyć uczestnictwo w zawodach sportowych organizowanych przez jakikolwiek polski związek sportowy. W 2015 roku pobierało ją niespełna 600 polskich sportowców.

Zobacz też:

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

Dodatkowe 1000 zł co miesiąc dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Za tyle sprzedano najdroższe mieszkanie w Polsce. Równowartość kilkudziesięciu mieszkań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia