Skarbówka rusza z kontrolą ulgi podatkowej. Pod lupą kilka tysięcy Polaków
Co prawda od składania deklaracji podatkowych za 2023 rok minęło już trochę czasu, jednak urzędnicy cały czas sprawdzają ich poprawność. W tym celu konieczne jest przeprowadzanie kompleksowych inspekcji, zwłaszcza w kwestii dokumentacji. Dowiedz się, kto powinien się spodziewać kontroli ulgi IP Box.
Ulga IP Box dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem liniowym lub skalą podatkową. Oznacza to, że nie mogą z niej skorzystać osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo należy spełnić dwa dodatkowe warunki:
- prowadzić działalność badawczo-rozwojową,
- wytwarzać kwalifikowane IP.
Pierwsza kwestia jest uregulowana w ustawie i dotyczy działalności twórczej obejmującej badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W kontekście prawa własności intelektualnej ulga IP Box autorskiego prawa do programu komputerowego.
Sprawdź również: Te osoby kupią bilety PKP za grosze. Nawet 100 proc. zniżki
Kuszące jest skorzystanie z ulgi, która umożliwia przedsiębiorcą zmniejszenie podatku dochodowego do 5 proc. Należy jednak pamiętać o wszelkich wyzwaniach związanych z ulgą IP Box, chociażby koniecznością wnioskowania o indywidualną interpretację podatkową czy prowadzenia osobnej ewidencji. Dodatkowo uldze IP Box nie podlega całość przychodów, a jedynie część odpowiedzialna za "twórczą" działalność. Jak się okazuje, Urząd Skarbowy zamierza skontrolować zasadność korzystania z tej ulgi, a pod lupą fiskusa znajdzie się kilka tysięcy Polaków.
Sprawdź również: Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady
Wśród programistów stosowanie ulgi IP Box jest dość popularne, szczególnie ze względu na wysoki zwrot podatku przy składaniu rocznych deklaracji. Jednak sporo szczegółów i kwestii związanych z ewidencją oraz interpretacjami podatkowymi sprawia, że skarbówka podczas kontroli może wychwycić nieprawidłowości. Urząd Skarbowy zamierza sprawdzić kilka tysięcy przedsiębiorców, którzy będą musieli przedstawić nie tylko wystawiane faktury, ale także umowy. Równolegle kontrole obejmą kontrahentów tych programistów. Efektem kontroli skarbówki może być nie tylko zasadność stosowania ulgi, ale nawet zakwestionowanie łączącej strony umowy B2B.
Sprawdź również: Nawet 3000 zł rocznie dla seniorów. Sprawdź, komu przysługują
Co więcej, już w sierpniu na stronach rządowych znalazły się informacje o pracach nad projektem zmian dotyczących podatków, w tym także ulgi IP Box. Najważniejszą z nich będzie wprowadzenie wymogu zatrudniania pracowników, by móc nadal korzystać z ulgi. Zredukuje to znacznie liczbę beneficjentów, gdyż z IP Box nie będą mogły skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników, a także niezatrudniające pracowników jednoosobowe spółki. Jednak na ostateczny kształt tych przepisów trzeba będzie jeszcze poczekać.
Zobacz też:
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd
Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera