Reklama
Reklama

Nawet 3000 zł rocznie dla seniorów. Sprawdź, komu przysługują

Świadczenie ratownicze to kolejny dodatek, na jaki mogą liczyć seniorzy pobierający już emeryturę. Dodatkowe pieniądze nie przysługują jednak wszystkim, a tylko tym osobom, które działały w ratownictwie i spełniają określone warunki. Kto może ubiegać się o świadczenie ratownicze i w jaki sposób? Wyjaśniamy.

Wielu seniorów może liczyć na różnego rodzaju dodatki do emerytury, które zasilają ich domowy budżet i ułatwiają codzienne życie. To nie tylko popularna "trzynastka" czy "czternastka", ale też różnego rodzaju ulgi i dopłaty. Wśród nich znajduje się także świadczenie ratownicze, które przysługuje niektórym seniorom. Którym, pod jakimi warunkami i w jakiej wysokości? 

Świadczenie ratownicze — komu i kiedy przysługuje?

Świadczenie ratownicze przysługuje tym seniorom, którzy działali w ratownictwie — należeli do Ochotniczej Straży Pożarnej lub ratownictwa górskiego (Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego GOPR, bądź Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR). Istnieją i inne warunki.

O wypłatę świadczenia mogą się starać osoby, które brały czynny udział w akcjach ratunkowych (powinna to być co najmniej jedna taka udokumentowana akcja czy działanie w roku), należały do ratowników co najmniej 25 lat w przypadku panów i 20 lat w przypadku pań oraz osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Warto dodać, że w przypadku OSP lata wysługi nie muszą zachowywać ciągłości. 

Czytaj też: Tyle trzeba zapłacić za wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Cena zwala z nóg, a chętnych nie brakuje 

Świadczenie ratownicze 2024 — ile wynosi? Gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie ratownicze 2024 wynosi 258 złotych. Jego wypłatą zajmuje się zaś nie ZUS, lecz Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji). W skali roku dany emeryt może więc otrzymać łącznie 3096 złotych brutto.

Warto jednak dodać, że świadczenie nie jest przyznawane z urzędu, a więc nie wystarczy spełniać wszystkich warunków, by móc otrzymać dodatek. Konieczne jest wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku. Musi on trafić do właściwego dla siedziby jednostki OSP komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej lub naczelnika GOPR czy TOPR.

Do wniosku trzeba też dołączyć dokumenty potwierdzające udział w akcjach ratowniczych. Takim dowodem może być na przykład zaświadczenie ze straży pożarnej, ewidencja z imiennym spisem wszystkich uczestników danej akcji lub pisemne oświadczenia trzech świadków, którzy potwierdzają udział danej osoby w akcji ratowniczej.

Warto zainteresować się tematem, by nie przegapić możliwości otrzymywania dodatkowych funduszy na emeryturze. Świadczenie ratownicze przyznawane jest dożywotnio i podlega rocznej waloryzacji. Wypłacane jest do 15 dnia każdego miesiąca.

Źródła: infor.pl, isap.sejm.gov.pl

Zobacz też:

​Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie

Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd

​Tu zrobisz najtańsze zakupy spożywcze. Auchan stracił pozycję lidera

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | seniorzy