Reklama
Reklama

​Sezon świąteczny coraz bliżej. Ile w tym roku zapłacimy za choinkę?

Inflacja i drożyzna dotykają praktycznie każdej sfery naszego życia. Czy w tym roku znów będziemy musieli zapłacić więcej za świąteczne drzewko? Mamy dostęp do danych z coraz większej liczby nadleśnictw, więc już można wysnuć pewne wnioski. Sprawdź, ile zapłacimy za choinkę w tym sezonie świątecznym.

Dlaczego warto kupić żywą choinkę?

Wiele osób, przed zakupem choinki, zastanawia się, czy postawić na sztuczne, czy żywe drzewko. W pierwszym przypadku dużym plusem zakupu jest możliwość jej wielokrotnego wykorzystania. Jednak po stronie korzyści z kupna żywej choinki znajdziemy przede wszystkim niewątpliwy urok takiego drzewka, a także zapach, który unosi się w domu od razu po przyniesieniu choinki oraz jednoznacznie kojarzy się z atmosferą świąt. Oczywiście zakup żywej choinki jest droższy, niż sztucznego drzewka.

Sprawdź również: Masz 14 dni na zapłacenie tego podatku. Lepiej to zrób, bo kara to 72 tys. zł

Gdzie kupić choinkę — nadleśnictwo czy supermarket?

Decydując się na żywą choinkę, mamy do wyboru dwa miejsca zakupu. Jednym z nich jest najbliższe nadleśnictwo, do którego jednak będziemy musieli sami jechać, a drugim supermarket budowlany (sklepy typu Castorama czy OBI). W pierwszym przypadku ceny choinek kształtują się na poziomie od 19 zł do 425 zł. Skąd takie rozbieżności? Wynikają przede wszystkim z rodzaju drzewa, a także z jego wielkości. Najtańsze choinki to te, które mają mniej niż 90 cm wysokości i kosztują między 19 a 36 zł.

Z kolei najdroższe drzewka to te o wysokości między 3,6 a 5 m i będziemy musieli za nie zapłacić od 136 do nawet 425 zł. W supermarketach budowlanych nie dostaniemy aż tak dużych drzewek. Największe, czyli te o wysokości do 2,5 m, kosztują ok. 100 zł (w przypadku świerku) oraz nawet do 170 zł (w przypadku jodły kaukaskiej). W przypadku najmniejszych drzewek widać jeszcze większą różnicę na korzyść nadleśnictw, gdyż za świerki do 80 cm trzeba będzie zapłacić między 60 a 65 zł.


Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze