Sąsiad chce postawić płot między działkami? Będziesz musiał za niego zapłacić
Kwestia sporu o płot między działkami sąsiadów sięga zapewne tysięcy lat. Jednak mimo różnych miejskich legend, które narosły wokół sąsiedzkich ogrodzeń, jest jeszcze prawo. A to w tej kwestii jest jednoznaczne. Sprawdź, kto decyduje o płocie między działkami i kto będzie musiał zapłacić za inwestycję.
Przede wszystkim w kwestii płotu między działkami musi ustalić, czy został on postawiony na granicy między działkami, czy też przy krawędzi działki jednak w obrębie tylko jednej z nich. W pierwszym przypadku zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego, natomiast w drugim — ustawy Prawo budowlane.
Sprawdź również: Masz kompostownik? Możesz skorzystać z dopłaty. Wystarczy, że złożysz wniosek
Przepis Kodeksu cywilnego, który stosuje się do rozwiązywania kwestii związanych z ogrodzeniem między sąsiednimi działkami, to art. 154, który brzmi:
Jak widać, jasno z tych przepisów wynika, że w kosztach postawienia czy też jakichkolwiek modernizacji płotu postawionego na granicy dwóch działek powinni partycypować sąsiedzi. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie uzgodnili wcześniej między sobą szczegółów tej inwestycji, a w szczególności jej kosztów, a jeden z sąsiadów postawi płot we własnym zakresie, nie może ubiegać się od drugiej strony pokrycia połowy kosztów.
Inaczej wygląda kwestia ogrodzenia, które znajduje się na krawędzi działki, ale w obrębie tylko jednej nieruchomości. Stosuje się w tym przypadku art. 61 Ustawy Prawo budowlane, który brzmi:
Z tych przepisów wynika, że w tym przypadku jedynie do właściciela lub zarządcy nieruchomości należy dbanie o ogrodzenie, które znajduje się na terenie jego działki. Jeśli będzie chciał zbudować nowy płot, sam będzie musiał ponieść koszty. Podobnie w przypadku jego modernizacji.
Wybór jednego z dwóch powyższych rozwiązań zależy jednak przede wszystkim od relacji międzysąsiedzkich. Należy jednakowoż zwrócić uwagę, że jeśli jeden z sąsiadów postawi ogrodzenie zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, drugi z sąsiadów nie będzie mógł w żaden sposób z niego korzystać.
Zobacz też:
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie
Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd