Reklama
Reklama

​Sąsiad chce postawić płot między działkami? Będziesz musiał za niego zapłacić

Kwestia sporu o płot między działkami sąsiadów sięga zapewne tysięcy lat. Jednak mimo różnych miejskich legend, które narosły wokół sąsiedzkich ogrodzeń, jest jeszcze prawo. A to w tej kwestii jest jednoznaczne. Sprawdź, kto decyduje o płocie między działkami i kto będzie musiał zapłacić za inwestycję.

Ogrodzenie między sąsiadami a przepisy

Przede wszystkim w kwestii płotu między działkami musi ustalić, czy został on postawiony na granicy między działkami, czy też przy krawędzi działki jednak w obrębie tylko jednej z nich. W pierwszym przypadku zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego, natomiast w drugim — ustawy Prawo budowlane.

Sprawdź również: Masz kompostownik? Możesz skorzystać z dopłaty. Wystarczy, że złożysz wniosek

Przepis Kodeksu cywilnego, który stosuje się do rozwiązywania kwestii związanych z ogrodzeniem między sąsiednimi działkami, to art. 154, który brzmi:

Jak widać, jasno z tych przepisów wynika, że w kosztach postawienia czy też jakichkolwiek modernizacji płotu postawionego na granicy dwóch działek powinni partycypować sąsiedzi. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie uzgodnili wcześniej między sobą szczegółów tej inwestycji, a w szczególności jej kosztów, a jeden z sąsiadów postawi płot we własnym zakresie, nie może ubiegać się od drugiej strony pokrycia połowy kosztów.

Inaczej wygląda kwestia ogrodzenia, które znajduje się na krawędzi działki, ale w obrębie tylko jednej nieruchomości. Stosuje się w tym przypadku art. 61 Ustawy Prawo budowlane, który brzmi:

Z tych przepisów wynika, że w tym przypadku jedynie do właściciela lub zarządcy nieruchomości należy dbanie o ogrodzenie, które znajduje się na terenie jego działki. Jeśli będzie chciał zbudować nowy płot, sam będzie musiał ponieść koszty. Podobnie w przypadku jego modernizacji.

Wybór jednego z dwóch powyższych rozwiązań zależy jednak przede wszystkim od relacji międzysąsiedzkich. Należy jednakowoż zwrócić uwagę, że jeśli jeden z sąsiadów postawi ogrodzenie zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, drugi z sąsiadów nie będzie mógł w żaden sposób z niego korzystać.

Zobacz też:

​Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy, że znajdziesz przycisk "bułka"

Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić

Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze