Reklama
Reklama

Rusza kolejny program dla rodziców. Przyjmowanie wniosków już za kilka dni

Już za kilka dni rusza kolejna odsłona programu wsparcia dla rodziców „Dobry start”, który ma na celu ułatwienie rozpoczęcia roku szkolnego. Rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o dodatkowe środki na zakup niezbędnych materiałów edukacyjnych. Wnioski o dodatkowe 300 zł na wyprawkę dla uczniów można składać od lipca.

300 zł na wyprawkę szkolną. Kto otrzyma świadczenie?

Program "300 plus" na wyprawkę szkolną jest skierowany do rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 7 do 20 lat, uczęszczających do szkoły. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością wiek ten wydłuża się do 24 lat. Podstawą prawną umożliwiającą wypłatę pieniędzy jest Uchwała Nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu "Dobry start". Środki przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie przysługuje rodzicom raz w roku i wynosi 300 zł na każde dziecko spełniające kryteria.

Środki powinny zostać przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki, zeszyty czy inne wyposażenie. Istotne jest, że przyznanie tych środków nie zależy od dochodów rodziny, co oznacza, że każdy, kto spełnia warunki, otrzyma wsparcie. Wnioski o dofinansowanie można składać od lipca 2024 roku. ZUS przyjmuje je wyłącznie drogą elektroniczną. W celu złożenia wniosku można korzystać z aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Przeczytaj też: Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Cała korespondencja dotyczącą pieniędzy na wyprawkę szkolną również jest przekazywana w formie elektronicznej, co usprawnia i przyspiesza cały proces. Pieniądze zostaną wypłacone rodzicom na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 30 września.

Co oprócz 300+? Dodatkowe 100 zł z gminy na rozpoczęcie roku szkolnego

Oprócz powszechnie znanego świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną, rodzice, opiekunowie i uczące się osoby mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w wysokości 100 zł od gminy z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. To jednorazowe wsparcie ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem kolejnej klasy lub przygotowaniem dziecka do nauki w "zerówce".

Przeczytaj też: Dofinansowanie dla wielu pracowników, ale mało kto o nim wie. Nawet 300 zł od szefa

Warunkiem otrzymania tego dodatku jest wcześniejsze przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego. Konieczne jest też złożenie stosownego wniosku do 31 października, czyli do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny. Wnioski złożone po terminie nie zostają rozpatrzone.

O przyznanie dodatku można wnioskować za pośrednictwem portalu Emp@tia, gdzie dostępne są wszystkie niezbędne formularze i instrukcje. Wzór wniosku można także otrzymać w urzędach gmin, miast, ośrodkach pomocy społecznej oraz innych jednostkach organizacyjnych gminy. Pieniądze wypłacane są na wskazany prze rodzica rachunek bankowy.

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia