Reklama
Reklama

Ci rodzice dostaną 1500 zł miesięcznie. Znamy datę wypłaty środków

Program "Aktywny Rodzic" ma wspierać kobiety w powrocie na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Zgodnie z jego założeniami, każda rodzina, która spełni określone warunki, będzie mogła otrzymać co miesiąc dodatkowe środki finansowe. Sprawdź, komu będzie przysługiwało 1500 zł i jak dostać te pieniądze.

Kiedy "babciowe" wejdzie w życie?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej środki z programu "Aktywny Rodzic" zaczną być wypłacane w trzecim kwartale 2024 roku. Z zapowiedzi resortu wynika, że rząd zabezpieczył na ten cel 1,5 mld zł w ustawie budżetowej. Pracownicy ministerstwa już rozpoczęli przygotowania do wdrożenia tego świadczenia. Jak wynika ze słów wiceministry Agnieszki Gajewskiej, system ten ma być "prosty, intuicyjny, a także łatwy w obsłudze, by zachęcać rodziców do skorzystania". Nazwa "Aktywny Rodzic" jest prawdopodobnie oficjalną nazwą programu, jednak już wcześniej, w obietnicach wyborczych, funkcjonował on jak tzw. babciowe.

Sprawdź również: Trzy możliwości dofinansowania, dwa warunki. Złóż wniosek w ciągu miesiąca, a dostaniesz ogromne pieniądze

Kto dostanie 1500 zł z programu "Aktywny Rodzic"?

Niestety brak ostatecznego terminu uruchomienia świadczenia wiąże się również z brakiem formalnych wymagań, które będą musieli spełnić rodzice, by dostać 1500 zł. Jak na razie najpewniejsze jest kryterium wydatkowania środków. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie będzie narzucona konieczność przeznaczenia pieniędzy na żłobek, klub dziecięcy, nianię czy też pomoc babci. Warto również wspomnieć, że świadczenie będzie najprawdopodobniej przysługiwało matkom dzieci do ukończenia 36. miesiąca życia. Trzeci warunkiem ma być próg dochodowy. Oznacza to, że wynagrodzenie matki będzie musiało wynosić nie mniej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz też:

​ZUS wyliczył ci zbyt niską emeryturę? Złóż wniosek i zyskaj dodatkowe pieniądze, które ci się należą

Lubisz chodzić do kina? Szykuj się na podwyżki. Ceny biletów idą ostro w górę

​Ponad 3000 zł rocznie więcej do emerytury. Uprawnieni muszą tylko złożyć wniosek, ale nie do ZUS-u

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek