Reklama
Reklama

​Przechodzisz na emeryturę po 10 latach pracy? Możesz dostać prawie 1800 zł miesięcznie, ale są warunki

Kwestia przejścia na emeryturę bez ukończenia wymaganego prawem wieku jest dość skomplikowana. Wiele osób może mylnie podejrzewać, że nawet w takim przypadku należy im się minimalna emerytura, co jednak nie do końca jest prawdą. Poznaj warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać 1800 zł emerytury po 10 latach pracy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać emeryturę?

W Polsce każdy senior, który chce uzyskać świadczenie emerytalne, musi co do zasady spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn), drugim jest staż pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Po spełnieniu obu tych warunków Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wartość emerytury, jednak nie może ona niższa niż wysokość minimalnej emerytury (od 1 marca 2024 roku jest to 1780,96 zł).

Sprawdź również: Ważna informacja dla seniorów. ZUS zmienia terminy wypłat emerytur dla niektórych osób w marcu

Oczywiście od tych ogólnych zasad są wyjątki, m.in. emerytura specjalna od premiera. Jednak dla osób, które nie osiągnęły wymaganego prawem stażu pracy, pozostają dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest przejście na emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego i otrzymywanie świadczenia wyliczonego na podstawie uzbieranych składek. Drugim jest dalsza praca, pomimo uzyskania wieku emerytalnego, by zwiększać swoją emeryturę.

Jak dostać 1800 zł emerytury po 10 latach pracy?

Oczywiście kluczem do odpowiedzi na to pytanie są zarobki seniora. Jeśli przez 10 lat pracy zarabiał najniższą krajową, jego emerytura nie będzie wysoka. Według prognoz może to być 250 zł dla kobiet oraz 300 zł dla mężczyzn. Jednak wraz z rosnącymi zarobkami, rośnie również wysokość emerytury. Przeprowadziliśmy symulację z pomocą kalkulatora emerytalnego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by sprawdzić, jak można uzyskać emeryturę w wysokości 1800 zł po 10 latach pracy.

Sprawdź również: Miliony emerytów dostaną w marcu listy z ZUS-u. W środku ważna informacja dotycząca trzynastki

Za przykład posłużyła nam kobieta urodzona w lipcu 1975 roku, która na ten moment nie ma żadnych składek lub kapitału początkowego odłożonego na swoim koncie w ZUS-ie. Zaczyna ona pracę od 2025 roku i chce przejść na emeryturę równo po ukończeniu 60. roku życia, czyli w 2035 roku. Zgodnie z wyliczeniami w kalkulatorze prognozowana wysokość emerytury według nowych zasad wyniosła 1 798,68 zł. By uzyskać takie świadczenie, taka statystyczna kobieta musiałaby zarabiać przez 10 lat pracy 10 250 zł brutto miesięcznie.

Oczywiście, jak możemy przeczytać na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obliczenia w kalkulatorze emerytalnym to prognoza, a nie faktyczna emerytura. Dodatkowo prognozowana kwota emerytury obliczona przy pomocy kalkulatora, nie może być podstawą do żadnych roszczeń.

Zobacz też:

Tyle można zarobić na zbieraniu truskawek. Chętnych nie ma wielu

​Tyle zapłacisz za nowalijki. Ceny w warzywniakach zaskakują

Suszysz pranie na balkonie? W tych przypadkach grozi ci za to wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | praca | świadczenia | zarobki | ZUS | seniorzy