Reklama
Reklama

Przebywasz na zwolnieniu lekarskim? Tyle wypłaty dostaniesz

Czas choroby nigdy nie jest czymś przyjemnym, ani miłym. Złe samopoczucie, konieczność leżenia w łóżku czy przyjmowania wielu leków dla nikogo nie jest zachęcająca. W dodatku za ten okres nasza wypłata będzie odpowiednio niższa, niż zasadnicze wynagrodzenie. Sprawdź, jak wyliczane jest wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy — różnice

By wyjaśnić różnice między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym, należy zwrócić uwagę na czas niezdolności do pracy. Zgodnie z prawem, jeśli każdemu pracownikowi przysługuje w roku 33 dni niezdolności do pracy, za które otrzyma wynagrodzenie chorobowe. Ten limit zmniejsza się do 14 dni, jeśli pracownik ukończył 50 lat. Jednak po wyczerpaniu tej puli pracownik nie traci prawa do zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji obowiązek wypłaty przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wypłacane świadczenie określane jest jako zasiłek chorobowy.

Sprawdź również: Tyle zapłacimy w tym roku za karpia. Czy świąteczne zakupy uderzą nas po kieszeni?

Wysokość wynagrodzenia chorobowego. 80 czy 100 procent?

Co do zasady w większości przypadków pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia chorobowego. Oczywiście wewnętrzne przepisy danego pracodawcy mogą zwiększyć ten poziom nawet do 100 proc., jednak nie mogą go obniżyć. W trzech przypadkach pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego na podstawie ustawy. Chodzi o przebywanie na zwolnieniu chorobowym po wypadku w drodze do pracy lub z pracy, w czasie ciąży oraz ze względu na konieczność poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Sprawdź również: Zmiany w najpopularniejszej uldze podatkowej. Te osoby nie otrzymają zwrotu pieniędzy

Wysokość wynagrodzenia chorobowego — jak wyliczyć?

Kwestię podstawy wymiaru zasiłku chorobowego reguluje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a dokładniej art. 36 ust. 1, który brzmi:

Oczywiście podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego obniża się o wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, która wynosi 13,71 proc.

Przykład:

Pracownik jest zatrudniony na umowie o pracę z wynagrodzeniem 6000 zł brutto. Otrzymał od lekarza zwolnienie chorobowe na 10 dni. W takiej sytuacji wynagrodzenie chorobowe oblicza się następująco:

6000 zł x 13,71% = 822,60 zł

6000 zł - 822,60 zł = 5177,40 zł

5177,40 zł / 30 = 172,58 zł [kwota zasiłku dziennego]

172,58 zł x 10 = 1725,80 zł [kwota wypłaconego zasiłku chorobowego]

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | świadczenia | zasiłek | zarobki