Reklama
Reklama

​Ponad 3000 zł rocznie więcej do emerytury. Uprawnieni muszą tylko złożyć wniosek, ale nie do ZUS-u

Dodatki do emerytury to temat, który interesuje każdego seniora. Nic w tym dziwnego, każdy świadczeniobiorca chce otrzymywać na konto jak najwyższą kwotę. Pewna grupa emerytów może skorzystać ze specjalnego świadczenia, które jest przyznawane dożywotnio. Dowiedz się, jak otrzymać prawie 3 tys. zł więcej do emerytury w skali roku.

Kto może liczyć na świadczenie ratownicze?

Do otrzymania świadczenia ratowniczego uprawnieni są emeryci, którzy wykonywali pracę w określonych zawodach. Chodzi o strażaków ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych, a także ratowników z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednak oprócz spełnienia z jednego z powyższych warunków konieczne jest również posiadanie odpowiedniego stażu pracy oraz możliwość udowodnienia udziału w akcjach lub działaniach ratowniczych. Dla kobiet staż pracy wymagany do otrzymania świadczenia ratowniczego wynosi 20 lat, z kolei dla mężczyzn jest to 25 lat.

Sprawdź również: Jeszcze więcej zniżek dla seniorów. Nie trzeba mieć legitymacji emeryta, wystarczy ta karta

Świadczenie ratownicze — jak złożyć wniosek?

Osoba uprawniona do otrzymania świadczenia ratowniczego musi złożyć odpowiedni wniosek. Jednak w tym przypadku nie składa go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż wypłaty pieniędzy z tego tytułu dokonuje Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Strażacy ratownicy OSP składają dokumenty bezpośrednio u komendanta (miejskiego lub powiatowego) Państwowej Straży Pożarnej.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenia trzech świadków, którzy zaświadczą o uczestnictwie w określonej liczbie akcji ratowniczych w czasie pracy. Zgodnie z informacjami na stronach rządowych od strażaka ratownika OSP wymagane jest bezpośrednie uczestnictwo w przynajmniej jednej akcji raz w roku przez cały staż pracy.

Ile wynosi świadczenie ratownicze?

Kwota świadczenia ratowniczego jest co roku waloryzowana. Od 1 marca 2024 roku wyniesie 258 zł. Jest wypłacana dożywotnio co miesiąc. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA przelewa środki na konta świadczeniobiorców 15. dnia każdego miesiąca. Oznacza to, że po złożeniu wniosku o świadczenie ratownicze emeryt dostanie w ciągu roku 3096 zł.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | ZUS | seniorzy