Reklama
Reklama

Ponad 10 milionów Polaków otrzyma wkrótce listy z ZUSu. W środku specjalne deklaracje

Wielkimi krokami zbliża się termin dostarczenia deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Ten obowiązek spoczywa również na osobach, które otrzymują świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, kto dostanie list z ZUS, jakie informacje będą w nim zawarte i co trzeba zrobić z otrzymanymi deklaracjami.

Kto dostanie list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

W poprzednim tygodniu ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych do wszystkich świadczeniobiorców, którzy w 2023 roku otrzymywali środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przesyłki mają trafić do ponad 10 milionów Polaków do końca lutego tego roku. Wysłane zostaną deklaracje:

  • PIT-11,
  • PIT-11A,
  • PIT-40A.

Deklarację PIT-11 otrzymają osoby, które w 2023 roku otrzymywały z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu, należności na zaspokojenie potrzeb rodziny (jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej) lub świadczenie należne po osobie zmarłej.

Sprawdź również: Szykuje się zmiana przepisów. Naprawa samochodów może być dużo trudniejsza

Z kolei deklaracje PIT-11A zostaną wysłane do osób, które pobierały w zeszłym roku świadczenia pieniężne inne niż emerytura i renta, a także osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego albo w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Taki formularz dostaną również świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi,  wniosek o obliczanie i  pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

Deklaracja PIT-40A zostanie z kolei wysłana do największej liczby osób, czyli emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenie przez cały rok kalendarzowy. Ważny w tym kontekście jest fakt, że musi nastąpić niedopłata podatku bądź rozliczenie musi być równe zero złotych.

Co zrobić z deklaracjami otrzymanymi z ZUSu?

Osoby, które otrzymają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych listy z deklaracjami PIT-40A mają najłatwiejsze zadanie, gdyż nie muszą składać rocznego zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku deklaracji PIT-11 oraz PIT-11A. W takim przypadku świadczeniobiorcy mają dwa wyjścia. Złożyć we własnym zakresie deklarację PIT-37 do Urzędu Skarbowego lub poczekać do 30 kwietnia 2024 roku, gdy zostaną zaakceptowane zeznania automatycznie wygenerowane przez system Twój e-PIT.

Zobacz też:

Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Należysz do nich?

​Polacy mają najwięcej samochodów w całej Unii Europejskiej. Jednak w większości są to złomy

​Jeszcze więcej zniżek dla seniorów. Nie trzeba mieć legitymacji emeryta, wystarczy ta karta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy