Ponad 10 milionów Polaków otrzyma wkrótce listy z ZUSu. W środku specjalne deklaracje
Wielkimi krokami zbliża się termin dostarczenia deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Ten obowiązek spoczywa również na osobach, które otrzymują świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, kto dostanie list z ZUS, jakie informacje będą w nim zawarte i co trzeba zrobić z otrzymanymi deklaracjami.
W poprzednim tygodniu ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych do wszystkich świadczeniobiorców, którzy w 2023 roku otrzymywali środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przesyłki mają trafić do ponad 10 milionów Polaków do końca lutego tego roku. Wysłane zostaną deklaracje:
- PIT-11,
- PIT-11A,
- PIT-40A.
Deklarację PIT-11 otrzymają osoby, które w 2023 roku otrzymywały z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu, należności na zaspokojenie potrzeb rodziny (jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej) lub świadczenie należne po osobie zmarłej.
Sprawdź również: Szykuje się zmiana przepisów. Naprawa samochodów może być dużo trudniejsza
Z kolei deklaracje PIT-11A zostaną wysłane do osób, które pobierały w zeszłym roku świadczenia pieniężne inne niż emerytura i renta, a także osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego albo w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Taki formularz dostaną również świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi, wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.
Deklaracja PIT-40A zostanie z kolei wysłana do największej liczby osób, czyli emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenie przez cały rok kalendarzowy. Ważny w tym kontekście jest fakt, że musi nastąpić niedopłata podatku bądź rozliczenie musi być równe zero złotych.
Osoby, które otrzymają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych listy z deklaracjami PIT-40A mają najłatwiejsze zadanie, gdyż nie muszą składać rocznego zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku deklaracji PIT-11 oraz PIT-11A. W takim przypadku świadczeniobiorcy mają dwa wyjścia. Złożyć we własnym zakresie deklarację PIT-37 do Urzędu Skarbowego lub poczekać do 30 kwietnia 2024 roku, gdy zostaną zaakceptowane zeznania automatycznie wygenerowane przez system Twój e-PIT.
Zobacz też:
Tu możesz dostać świąteczne drzewko za darmo. Sprawdź, jakie są warunki
Programy zniżkowe dla seniorów. W tych sklepach zapłacą mniej za zakupy świąteczne
Od stycznia w Lidlu pojawią się specjalne automaty. Będzie można z nich wyciągnąć pieniądze