Reklama
Reklama

​Odszkodowanie z ZUS nawet w 14 dni. Średnia wypłacana kwota to ponad 8 tys. zł. Dla kogo?

Wypadek w pracy czy też choroba zawodowa to czynniki, które mogą uniemożliwić przynajmniej na pewien czas wykonywanie pracy zarobkowej. Odpowiedzią na takie sytuacje ma być odszkodowanie, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, kto może otrzymać pieniądze i jak złożyć wniosek o odszkodowanie do ZUS-u.

Komu przysługuje odszkodowanie z ZUS-u?

Jednorazowe odszkodowanie jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdy pracownik dozna wypadku przy pracy, bądź ze względu na chorobę zawodową stanie się długotrwale, a nawet stale niezdolny do pracy. Dodatkowo należy pamiętać, że ubieganie się o odszkodowanie z ZUS-u jest możliwe jedynie dla osób, które w momencie zaistnienia wyżej wymienionych przesłanek byli objęci ubezpieczeniem wypadkowym.

Sprawdź również: Jesteś na L4? Pracodawca może cię zwolnić, jeśli przekroczysz ten termin

Czym różni się stały i długotrwały uszczerbek na zdrowiu? Co to jest choroba zawodowa?

Kluczową różnicą między długotrwałym i stałym uszczerbkiem na zdrowiu jest czas upośledzenia czynności organizmu, a także rokowania. Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to sytuacja, w której organizm jest upośledzony przez minimum sześć miesięcy, jednak poprawa stanu zdrowia jest możliwa. W przypadku stałego uszczerbku na zdrowiu nie jest konieczne spełnienie warunku czasowego, jednak nie rokuje poprawy.

O chorobie zawodowej mówimy w przypadku przypadłości, którą spowodowały szkodliwe czynniki występujące w miejscu pracy lub sposób wykonywania pracy. Co więcej, musi się ona znajdować w wykazie chorób zawodowych. Jest on ustalany przez radę ministrów w drodze rozporządzenia.

Ile wynosi odszkodowanie wypłacane przez ZUS?

Wysokość jednorazowego odszkodowania wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest ustalana na okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku przyszłego. Jest to 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 roku kwota ta będzie wynosiła 1431 złotych. W zeszłym roku średnie odszkodowanie wypłacane przez ZUS wynosiło 8391 zł.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia