Reklama
Reklama

Nowe świadczenia dla rodziców. Kwota jest duża, a wypłaty ruszą już za kilka miesięcy

Od października tego roku rodzice najmłodszych dzieci będą mogli liczyć na większe wsparcie finansowe. Wynika to z tego, że obecnie rząd pracuje nad nowym programem, który przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni rodzicom nawet 2300 zł wsparcia miesięcznego. Sprawdź, kto może skorzystać z tego świadczenia i jakie warunki należy spełnić.

Rodzice mogą obecnie korzystać z wielu różnych świadczeń, które zapewniają im finansowe wsparcie. Kolejny tego typu program ma wejść w życie już w październiku. Dzięki niemu niektórzy rodzice będą otrzymywali na konto nawet 2300 zł. Podpowiadamy, komu przysługuje to świadczenie.

Na jakie wsparcie będą mogli liczyć rodzice od 1 października?

Trwają prace nad programem Aktywny Rodzic, a już wkrótce projektem tym ma się zająć Senat. Po uchwaleniu ustawa będzie stanowiła część strategii wspierania rodziców w łączeniu rodzicielstwa z rolami zawodowymi.

W tym celu mają zostać wprowadzone trzy świadczenia - aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Dzięki temu projektowi rodzice najmłodszych dzieci już od tego października będą mogli, przy uwzględnieniu 800 plus, liczyć nawet 2300 zł wsparcia co miesiąc. 

Jednak, aby tak się stało, będą musiały być spełnione dwa warunki- dziecko będzie musiało mieć od 12 do 35 miesięcy oraz rodzice będą musieli być aktywni zawodowo, a także muszą oni opłacać składki emerytalno-rentowe w wysokości przynajmniej 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym podstawa, od której opłacane są owe składki, musi wynosić odpowiednio: dla par - 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (30 proc. dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą) ora dla samotnych rodziców - 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czytaj również: Unikaj tego programu w pralce. Zużywa najwięcej energii

Jakie świadczenia są przewidziane dla rodziców?

Tak, jak już wspominaliśmy program Aktywny Rodzic, składać się będzie z trzech osobnych świadczeń. Dwa z nich kierowane są do rodziców, którzy pracują, natomiast jedno dedykowany jest osobom nieaktywnym zawodowo. Oto przewidywane świadczenia:

  • Aktywni rodzice w pracy -  jest to opcja, dotycząca rodziców, którzy są aktywni zawodowo. Będzie ono wynosiło 1500 zł i przysługuje przez 24 miesiące. Rodzice mogą samodzielnie zadecydować o tym, na co przeznaczą środki pochodzące ze świadczenia.
  • Aktywnie w żłobku -  to świadczenie ma zastąpić obecne żłobkowe. W tym przypadku zamiast 400 zł wsparcia do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, rodzice będą mogli otrzymać 1500 zł. Jednak nie otrzymają oni wyższej kwoty, niż wysokość opłaty, jaką będą ponosili w danej instytucji opieki.
  • Aktywnie w domu -  jest to rodzaj świadczenia, będący odpowiednikiem działającego obecnie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Ma on przysługiwać rodzicom dzieci, którzy nie są uprawnieni lub nie będą chcieli skorzystać ze świadczeń Aktywni rodzice i Aktywnie w żłobku. Świadczenie będzie można pobierać na każde dziecko, a więc także i na pierwsze. Wysokość świadczenia to 500 zł i będzie przysługiwało ono przez 24 miesiące.


Zobacz też:

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

​Ponad 4000 zł ekwiwalentu z ZUS-u. Jednak nie każdy emeryt może dostać pieniądze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | pieniądze