Reklama
Reklama

​Nie płacisz podatku za deszcz? Kary sięgają 5 lat wstecz. Sprawdź, czy ciebie też dotyczą

Sama nazwa "podatek za deszcz" może brzmieć dość bezsensownie. Przecież, przynajmniej w Polsce, nie mamy możliwości wpływania na, to kiedy pojawią się opady. Jednak w tej daninie nie do końca chodzi o sam deszcz, a bardziej o nieruchomość i jej stan. Sprawdź, kto musi zapłacić podatek od deszczu i w jakiej wysokości.

Kto musi płacić podatek od deszczówki?

Żeby zostać objętym podatkiem za deszcz, należy spełnić trzy warunki. Wszystkie dotyczą nieruchomości. Przede wszystkim jest to warunek powierzchni, czyli działka nie może  być mniejsza niż 3500 metrów kwadratowych. Po drugie nie może mieć podłączenia do kanalizacji. Ostatnim warunkiem jest stopień zabetonowania. Jeśli przekroczy on 70 proc. powierzchni nieruchomości, w takiej sytuacji na właściciela zostanie nałożony obowiązek uiszczenia podatku od deszczówki.

Sprawdź również: Możesz dostać ponad 700 zł co miesiąc. Sprawdź, jakie są warunki

Podatek za deszcz. Ile wynosi?

Stawka tej daniny ustalana jest indywidualnie dla każdej nieruchomości. Ostatecznie kształtuje się ona w przedziale od 10 groszy do 1 zł za metr kwadratowy. Co wpływa na wysokość podatku za deszcz? Mówiąc krótko, retencja. Jeśli na terenie nieruchomości zainstalowane są urządzenia do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności powyżej 30 proc. rocznego odpływu, w takim przypadku na właściciela zostanie nałożony podatek w dolnej granicy jego wysokości. Najwyższa danina czeka na tych, którzy na działce nie posiadają żadnych urządzeń lub instalacji do retencji wody deszczowej.

Organy podatkowe będą ścigać zapominalskich

Obowiązek płacenia podatku za deszcz powstał w 2018 roku. Jednak jak się okazuje, wiele firm nadal nie opłaca tej daniny, choć są do tego zobligowani. W takim przypadku, jeśli organ podatkowy upomni się o zapłatę, konieczne będzie uiszczenie podatku nie tylko za pięć ostatnich lat (zgodnie z ordynacją podatkową), ale również zapłata odsetek ustawowych od tej kwoty. Dla wielu zapominalskich właścicieli nieruchomości mogą to być olbrzymie kwoty.

Zobacz też:

​Prawie miesiąc w sanatorium za darmo. Sprawdź, czy możesz skorzystać i złóż wniosek

Tyle pieniędzy wydamy na święta 2024. Dla wielu osób to ogromny koszt

Te osoby skorzystają z darmowej komunikacji miejskiej w Małopolsce. Od stycznia duże zmiany

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | opłaty | pieniądze | podatki