Reklama
Reklama

​Nawet o kilkaset złotych wyższa emerytura. Sprawdź, czy możesz złożyć ten dokument do ZUS-u

Każdy senior chciałby otrzymywać co miesiąc większe sumy pieniędzy. W niektórych przypadkach możliwe jest zwiększenie świadczenia, po uprzednim złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, kto może złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne przeliczenie emerytury i zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Kto może skorzystać z przeliczenia emerytury?

Zgodnie z prawem wniosek o przeliczenie emerytury do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to brak wszystkich dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia podczas składania wniosku o emeryturę. Ostatnio pisaliśmy o wyliczeniu zbyt niskiej emerytury i sposobie na zyskanie dodatkowych środków właśnie w tym przypadku.

Drugim z nich jest możliwość udokumentowania zarobków za lata pracy sprzed roku przejścia na emeryturę. W tym przypadku możliwe jest także wykazanie zarobków uzyskiwanych przez seniora po przyznaniu świadczenia. Ostatni przypadek to opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne lub podjęcie pracy zarobkowej po przyznaniu świadczenia. Właśnie ten ostatni przypadek opiszemy poniżej.

Sprawdź również: Spora grupa emerytów dostanie wcześniej trzynastkę. Co trzeba zrobić, by zostać szczęśliwcem?

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku o przeliczenie emerytury?

Najważniejszym dokumentem, jaki należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest wniosek o zmianę wysokości świadczenia. Formularz można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u bądź w każdej jednostce organizacyjnej ZUS. Świadczeniobiorca musi również złożyć dokumenty, które potwierdzą okres pracy bądź opłacania składek na ubezpieczenie społeczne po przyznaniu świadczenia emerytalnego oraz dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.

W przypadku złożenia wniosku o przeliczenie emerytury senior musi pamiętać również o dołączeniu zaświadczenia o stanie zdrowia na druku QL-9. Warto pamiętać, że nie może ono zostać wystawione wcześniej, niż miesiąc przed złożeniem wniosku o przeliczenie emerytury. W niektórych przypadkach do zaświadczenia konieczne będzie dołączenie dokumentacji medycznej.

Zobacz też:

Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

​Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

Wcale nie w Warszawie. To tu mieszkają najlepiej zarabiający Polacy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura | świadczenia | ZUS | seniorzy