Reklama
Reklama

Na pełnoletnie dziecko też przysługuje ulga w PIT. Tak ją rozliczysz

Każdego roku podczas rozliczenia z fiskusem rodzice mogą odpisać od podatku ulgę na dziecko. Ulga prorodzinna to najczęściej rozliczana ulga w deklaracjach PIT. Ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełniać, żeby została uwzględniona? Czy można rozliczyć ulgę na pełnoletnie dziecko?

Ulga na dziecko 2024. Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

W corocznym rozliczeniu z fiskusem ulgę na dziecko mogą odpisać ich rodzice, opiekunowie oraz rodzice zastępczy. Zasadniczo ulga przysługuje na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, jednak od tej reguły są pewne wyjątki – o tym za chwilę.

Wysokość ulgi jest uzależniona od liczby dzieci:

  • na 1. dziecko 1112,04 zł rocznie;
  • na 2. dziecko 1112,04 zł rocznie;
  • na 3. dziecko 2000,04 zł rocznie;
  • na 4. i każde kolejne dziecko 2700 zł rocznie.

Ważnym elementem są też progi dochodowe – te obowiązują jednak tylko dla rodzin z jednym dzieckiem (nie dotyczy dziecka z niepełnosprawnością). Dla małżeństw i osób wychowujących samotnie próg dochodowy wynosi 112 tys. zł., dla osób z dzieckiem niepozostających w związku małżeńskich to 56 tys. zł.

Ulgę na dziecko wykazuje się w druku PIT/O, a odliczyć można ją pod PIT-36 i PIT-37.

Ulga na pełnoletnie dziecko. Kiedy można ją rozliczyć?

Przepisy przewidują możliwość odpisania ulgi na dziecko, także kiedy pociecha przekroczyła już 18 rok życia. W tym przypadku obowiązują jednak pewne ograniczenia – bezwzględną granicą wiekową jest ukończenie 25 lat. 

Dodatkowe 7 lat ulgi przysługuje jednak tylko jeśli dziecko kontynuuje naukę w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty i przepisach o szkolnictwie wyższym.

Czytaj także: Te osoby najszybciej otrzymają zwrot podatku. Sprawdź, czy jesteś na liście

Obowiązują także progi dochodowe – oprócz tych wymienionych powyżej (dla rodziców i opiekunów) pojawia się także pułap ewentualnych dochodów osiągany przez pełnoletnie dziecko. Rodzice mogą uwzględnić ulgę w odpisie tylko jeśli dziecko nie zarabia więcej niż 19061,28 zł.

Odliczenie staje się niemożliwe również w momencie, gdy potomek sam wstąpi w związek małżeński (przed 25 r.ż.), a także, jeśli na podstawie orzeczenia sądu dziecko zostanie umieszczone w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Zobacz też:

​Polacy mają najwięcej samochodów w całej Unii Europejskiej. Jednak w większości są to złomy

​Jeszcze więcej zniżek dla seniorów. Nie trzeba mieć legitymacji emeryta, wystarczy ta karta

​Bankomat "połknął" twoje pieniądze? Ekspert radzi, co zrobić w takiej sytuacji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki